Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Kwas hialuronowy

Nawilżenie wzorowane na naturze

Wbrew założeniu, które może sugerować nazwa kwas hialuronowy, składnik ten posiada bardzo korzystne właściwości dla skóry. Nawet jeśli kwas hialuronowy z produktów pielęgnacyjnych zwykle nie wnika w głębokie warstwy skóry, to słusznie zajmuje stałe miejsce w pielęgnacji skóry. Może wiązać duże ilości wody i tworzyć na skórze film ochronny. W ten sposób można zniwelować oznaki starzenia się skóry, zmniejszyć podrażnienia i zmniejszyć utratę nawilżenia.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi Dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty o hialuronie

  • Nazwa składnika INCI: Sodium Hyaluronate
  • Produkcja: biotechnologiczne (wegański)
  • Rodzaje: wysokocząsteczkowy, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, kwas oligo-hialuronowy
  • Zalecenia odnośnie stosowania: rano jako serum lub krem
  • Rodzaje skóry: nadaje się do każdego rodzaju skóry

Kwas hialuronowy - skład chemiczny i działanie

Hialuron - inaczej kwas hialuronowy - to substancja pochodzenia naturalnego i niezbędny składnik tkanki łącznej. Jeśli przyjrzysz się uważnie, kwas hialuronowy to łańcuch cegieł cukrowych o specjalnych właściwościach chemicznych. Jedną z nich jest zdolność przyciągania i wiązania wody. Powstała żelopodobna substancja służy nie tylko jako rodzaj lubrykantu w stawach, ale także nadaje skórze elastyczny i gładki wygląd.

Pomimo pozornie mylącej nazwy zawierającej „kwas”, nie ma co obawiać się skutków ubocznych stosowania serum z kwasem hialuronowym. Wręcz przeciwnie: ponieważ kwas hialuronowy jest substancją endogenną, ryzyko alergii, podrażnień czy uczuleń jest niezwykle niskie. Ponieważ przyrostek nazwy jest w rzeczywistości tylko częścią nazewnictwa chemicznego, dlatego nie wszystko, co nazywane jest kwasem, ma automatycznie drażniący lub żrący efekt.

Produkcja i efekty w produktach do pielęgnacji skóry

Pomimo iż kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie, nadal jest wytwarzany biotechnologicznie przy pomocy niektórych mikroorganizmów. Daje to bardzo czysty kwas hialuronowy, który jest stosowany w dermatokosmetykach ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne:

  • Wysoka zdolność wiązania wody, dzięki czemu nawilża
  • Poprawa nawilżenie i elastyczność skóry
  • Efekt napięcia i wygładzenia skóry
  • Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające
  • Przyśpiesza gojenie się ran i powstawanie nowych komórek

Informacje INCI i rodzaje kwasu hialuronowego

Aby dowiedzieć się, czy produkt pielęgnacyjny zawiera kwas hialuronowy, wystarczy spojrzeć na listę składników: Hialuronian sodu (Sodium Hyaluronate) powinien znaleźć się w składzie. Jednak ta informacja nie ujawnia, który rodzaj kwasu hialuronowego znajduje się w produkcie, ponieważ w zależności od długości połączonych ze sobą cegiełek cukrowych rozróżnia się kwas hialuronowy o dużej i małej masie cząsteczkowej.

Nawiasem mówiąc, jednostką miary masy cząsteczkowej w chemii nie są gramy ani kilogramy, ale dalton lub kilodalton (kDa). Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy „waży” 1500 kDa lub więcej.

Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy o tak dużej masie cząsteczkowej nie wnika w skórę, ale tworzy na skórze przepuszczalny film. Ten film jest również powodem zauważalnego natychmiastowego efektu, który wygładza drobne linie i zmarszczki. Kolejną zaletą tego filmu jest jego działanie ochronne. Skóra jest chroniona przed szkodliwymi substancjami i wszelkiego rodzaju podrażnienia na niej ulegają poprawie. Ogólnie jednak ten rodzaj kwasu hialuronowego działa tylko tak długo, jak długo pozostaje na skórze. Jeśli produkt zostanie zmyty, efekt zniknie.

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy

W przeciwieństwie do wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy ma krótszy łańcuch, a tym samym mniejszą masę cząsteczkową (poniżej 50 kDa). Niemniej jednak ten rodzaj kwasu hialuronowego nie wnika w skórę w sposób trwały lub całkowity, ponieważ struktura molekularna jest na to zbyt obszerna. Niemniej jednak, podobnie jak wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, ma pozytywny wpływ na skórę, a także działa antyoksydacyjnie. Badania zakładają, że tylko bardzo niskocząsteczkowy kwas hialuronowy z kilkoma składnikami cukrowymi może naprawdę przenikać przez skórę (kwas oligo-hialuronowy).

Stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym

Niezależnie od tego, czy są to krótkie czy długie łańcuchy, aby wykorzystać pełen zakres efektów, produkty pielęgnacyjne powinny łączyć różne kształty i długości kwasu hialuronowego w odpowiednim stężeniu. W szczególności boostery, serum, ampułki lub wypełniacze hialuronowe często zawierają wysokie stężenia.

Oprócz odpowiedniego produktu decydujące znaczenie ma również rodzaj zastosowania. Po produktach z mocno stężonym kwasem hialuronowym powinno się nałożyć krem ​​nawilżający. Jeśli woda nie jest dostarczana poprzez pielęgnację lub wilgotność powietrza, kwas hialuronowy szybko odprowadza wilgoć ze skóry. Rezultatem tego jest uczucie napięcia skóry. Staje się to szczególnie problematyczne w przypadku już naruszonej bariery skórnej. Na przykład bardzo sucha, wrażliwa lub skłonna do trądziku skóra często bardzo szybko traci wilgoć. Kremy i środki nawilżające z kwasem hialuronowym są zwykle formułowane w taki sposób, aby zawierały dodatkowych dostawców wilgoci, a tym samym dostarczały wystarczającej ilości wody. Ponadto zawartość kwasu hialuronowego nie jest tak wysoka.

Wskazówka: Stosowanie produktów z dużą ilością kwasu hialuronowego ma sens zwłaszcza rano - skóra od razu wygląda świeżo.
Wieczorna aplikacja oczywiście nie jest błędna, ale podstawowe działanie kwasu hialuronowego jest w tym przypadku o wiele mniej efektywne. Dodatkowo, jeśli chodzi o nawilżanie w wieczornej rutynie, czasami lepsze i długotrwałe efekty można osiągnąć stosując inne substancje pielęgnacyjne, które nie są aż tak praktyczne w ciągu dnia (olejki, środki nawilżające zawierające kwasy tłuszczowe itp.).

Serum hialuronowe

Odkryj szeroką gamę serum z kwasem hialuronowym!

Odkryj szeroką gamę serum z kwasem hialuronowym!

Kremy z hialuronem

Kremy z kwasem hialuronowym najlepszych marek: The Ordinary, Apot.Care, Clarins, Annemarie Börlind i wiele innych!

Kremy z kwasem hialuronowym najlepszych marek: The Ordinary, Apot.Care, Clarins, Annemarie Börlind i wiele innych!

Hialuron do picia

Motto napojów hialuronowych brzmi: Piękno od wewnątrz!

Motto napojów hialuronowych brzmi: Piękno od wewnątrz!

Kapsułki z hialuronem

Alternatywa dla napojów: kapsułki z kwasem hialuronowym!

Alternatywa dla napojów: kapsułki z kwasem hialuronowym!

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia
Pavicic T. et al.,
Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment.
J Drugs Dermatol. 2011 Sep;10(9):990-1000.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22052267

Poetschke J. et al.,
Anti-wrinkle creams with hyaluronic acid: how effective are they?
MMW Fortschr Med. 2016 May 25;158 Suppl 4:1-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27221554

Ke C. et al., Antioxidant activity of low molecular weight hyaluronic acid.
Food Chem Toxicol. 2011 Oct;49(10):2670-5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21787831