Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Niacynamid

Niacynamid jest jednym z najbardziej ekscytujących składników w pielęgnacji skóry: jest wszechstronny, dobrze tolerowany i łatwy w użyciu. Dlatego prawie każdy rodzaj skóry może czerpać korzyści z jego stosowania. Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami na temat niacynamidu w pielęgnacji skóry, nie będziesz chciała zrezygnować ze stosowania tego składnika w swojej kosmetyczce.

Informacje potwierdzone przez biochemiczkę dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty na temat niacynamidu:

  • Nazwa składnika (INCI): Niacinamide
  • Działanie: przeciwzapalne, regulujące wydzielanie sebum, regenerujące
  • Zalecane użycie: toniki, serum, emulsje i kremy
  • Rodzaje skóry: odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, ale szczególnie dla skóry tłustej lub wrażliwej

Niacynamid – podstawy

Niacynamid należy do grupy witamin B3 (niacyna). Oprócz niacynamidu do tej grupy zalicza się również kwas nikotynowy i inne pochodne. Niacynamid odgrywa istotną rolę w organizmie, ponieważ jest zaangażowany w ważne procesy metaboliczne. Ma również działanie antyoksydacyjne: neutralizuje wolne rodniki i w ten sposób chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Nasz organizm nie potrafi produkować witamin jako takich lub produkuje je w niewystarczających ilościach. Może wprawdzie wytwarzać niewielkie ilości witaminy B3, ale nie pokrywa to naszego zapotrzebowania. Ponieważ niacyna jest niezbędna dla organizmu, musi być dodatkowo dostarczana z "zewnątrz". Różne produkty spożywcze, takie jak grzyby, daktyle, ryby, drób, jaja czy mleko zawierają niacynę. Spożyta niacyna automatycznie dostarcza organizmowi niacynamidu. Oprócz wchłaniania przez żywność, niacynamid może być również doskonale wchłaniany przez skórę. W ten sposób rozpuszczalny w wodzie przedstawiciel witaminy B3 może rozwinąć swoje wielorakie pozytywne działanie na wygląd skóry.

Tak działa niacynamid na skórę

Dzięki wszechstronnemu działaniu niacynamid przynosi korzyści dla każdego rodzaju skóry:

  • W przypadku skóry z przebarwieniami, skłonnej do wyprysków i stanów zapalnych, niacynamid może mieć działanie przeciwzapalne i łagodzące. Ponadto, niacynamid może regulować wydzielanie sebum, dzięki czemu powstaje mniej zanieczyszczeń, skóra staje się mniej tłusta, a rozszerzone pory wydają się mniejsze.
  • Nierównomierny koloryt skóry - widoczny na przykład przy trądziku różowatym, zaczerwienieniach, zanikających śladach po pryszczach lub przebarwieniach - może być bardziej wyrównany dzięki niacynamidowi. Niacynamid może również pozytywnie wpływać na strukturę skóry. Wygląda wtedy na bardziej równomierny i gładszy.
  • Niacynamid może zwiększyć produkcję ważnych składników skóry, takich jak ceramidy. Wzmacnia to barierę skórną i wspomaga regenerację skóry. Jest to szczególnie korzystne dla skóry suchej (np. przy atopowym zapaleniu skóry / neurodermitis). 
  • Poprzez stymulację tworzenia kolagenu, niacynamid może również spowolnić rozwój zmarszczek.

Niacynamid w produktach do pielęgnacji skóry

Niacynamid bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Występuje głównie w produktach pielęgnacyjnych na bazie wody, takich jak toniki, serum, emulsje i kremy nawilżające. Chociaż uważa się, że jest dobrze tolerowany w stężeniach do 10%, mniejsze ilości mogą również mieć znaczny efekt pielęgnacyjny. Już 2% niacynamidu ma właściwości antyoksydacyjne i nawilżające, a ponad 2% pozytywnie wpływa na koloryt skóry, wydzielanie sebum i stany zapalne.

Aby uzyskać jak najlepszy i kompleksowy efekt pielęgnacyjny, niacynamid jest często formułowany z innymi składnikami łagodzącymi skórę, stabilizującymi barierę lub nawilżającymi.

FAQ: Niacynamid

Co należy rozumieć przez spłukiwanie niacynamidu?

Przy niskich, silnie kwaśnych wartościach pH niacynamid ulega chemicznej konwersji do kwasu nikotynowego. Może to prowadzić do bardzo zauważalnej reakcji w skórze: rozszerzają się naczynia krwionośne, co prowadzi do zwiększonego ukrwienia i zaczerwienienia skóry. Wynikające z tego uczucie pieczenia lub mrowienia może być odbierane jako nieprzyjemne. Ta reakcja nie jest groźna i po krótkim czasie samoistnie ustąpi.

Zwykle nie musisz się martwić, że przypadkowo wywołasz spłukiwanie. Ta reakcja chemiczna w zasadzie nie zachodzi w przypadku normalnej pielęgnacji skóry. Z jednej strony wynika to z faktu, że wartości pH produktów pielęgnacyjnych są zazwyczaj dobrze buforowane (stabilizowane). Z drugiej strony, aby uzyskać odpowiednią reakcję należałoby zmieszać np. silnie stężone serum niacynamidowe bezpośrednio z bardzo kwaśnym produktem, a następnie nałożyć dużą ilość na skórę.Nie byłoby to jednak wykonalna w praktyce i dlatego nie ma miejsca. Jeśli jednak szczególnie zależy Ci na bezpieczeństwie, zrób krótką przerwę między tymi krokami.

Jak niacynamid stabilizuje barierę skórną?

We wzmacnianiu i stabilizowaniu bariery skórnej niacynamid odgrywa rolę pośredniczącą. Jako tzw. kofaktor wspomaga reakcje odpowiedzialne za powstawanie różnych składników bariery skórnej. Bez niacynamidu w organizmie nie zachodziłyby pewne procesy, które są kluczowe dla tworzenia składników skóry (m.in. ceramidy, kwasy tłuszczowe, lipidy).

Jak niacynamid poprawia wygląd porów?

Rozmiar porów różni się w zależności od osoby i zależy w dużej mierze od genów. Zbyt duża ekspozycja na słońce może jendak spowodować, że z czasem pory będą się nieco powiększać. Ogólnie rzecz biorąc, nie można ich w sposób zrównoważony zmniejszyć, ale możliwe jest wpływanie na ich wygląd. W wyniku zmniejszenia produkcji sebum w porach gromadzi się mniej sebum: czyste pory wydają się już znacznie mniejsze niż pory zatkane lub zanieczyszczone. Z drugiej strony niacynamid może przejściowo i powierzchownie zmniejszyć elastyczność skóry. Powoduje to lekkie kurczenie się skóry i optycznie „skurczenie” porów.

Kup produkty z niacynamidem

Serum z niacynamidem

Serum z niacynamidem zapewnia drobne pory i wyrównaną cerę.

Serum z niacynamidem

Serum z niacynamidem zapewnia drobne pory i wyrównaną cerę.

Wielofunkcyjne maski z niacynamidem

Maski te wykazują pełną gotowość do działania: mogą być wykorzystywane w rozbudowanych rytuałach pielęgnacyjnych – jeśli efekt ma pojawić się szybciej, przyjmują rolę serum lub kremu.

Wielofunkcyjne maski z niacynamidem

Maski te wykazują pełną gotowość do działania: mogą być wykorzystywane w rozbudowanych rytuałach pielęgnacyjnych – jeśli efekt ma pojawić się szybciej, przyjmują rolę serum lub kremu.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia
Kim et al., N-Nicotinoyl dopamine inhibits skin pigmentation by suppressing of melanosome transfer. Eur J Pharmacol. 2015; 769:250-6.

Draelos et al., The Effect of 2% niacinamide on facial sebum production.
J Cosmet Laser Ther. 2006; 8(2):96-101.

Bissett et al., Topical niacinamide reduces yellowing, wrinkling, red blotchiness, and hyperpigmented spots in aging facial skin.
International Journal of Cosmetic Science. 2004; 26, S. 231–238.