Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Cellulit - skórka pomarańczowa

Jak powstaje skórka pomarańczowa i jak jej przeciwdziałać?

Wiele kobiet je zna: nierównomierna skóra na udach i pośladkach. Czasami pojawiają się również na brzuchu lub ramionach. Mówimy o cellulicie. Ponieważ wygląd zmienionej powierzchni skóry często przypomina skórkę pomarańczy, cellulit jest również znany jako skórka pomarańczy.

Nierówności na skórze są często postrzegane jako irytujące. Niemal każda kobieta chciałaby się ich natychmiast pozbyć. Dobrą wiadomością jest to, że osoby cierpiące na cellulit nie są bezsilne. Opowiemy Ci, jak on powstaje i jak możesz sobie z nim poradzić dzięki specjalnym ćwiczeniom, zbilansowanej diecie i wsparciu branży kosmetycznej.

Co to jest cellulit?

Cellulit to stan skóry. Wizualnie ten stan charakteryzują wgniecenia i nierówności na powierzchni skóry. Tak zwana skórka pomarańczowa występuje u ponad 80 procent wszystkich kobiet. Tak więc w jakiś sposób należy do kobiecego ciała.

Niemniej jednak cellulit jest często zwalczany jak choroba. Należy jednak zaznaczyć, że cellulit nie jest chorobą. Wgniecenia i nierówności to co najwyżej estetyczna wada, które zaprzeczają ideałowi piękna gładkiej, równej skóry.

Cellulit nie zawsze wygląda tak samo. Występuje w różnych formach i obszarach. Mogą się one różnić w zależności od osoby, a także zmieniać się wraz z wiekiem.

Ważne: Cellulit jest często mylony z cellulitisem. Jednak cellulit to nie to samo, co cellulits. W przeciwieństwie do cellulitu, cellulits jest w rzeczywistości chorobą. Jest to zapalna choroba skóry.

Jak tworzy się cellulit?

Wgniecenia i nierówności, które nazywamy cellulitem, są widoczne tylko na górnej warstwie skóry, ale cellulit zaczyna się już w tkance podskórnej. Są komórki tłuszczowe i tkanka łączna.

Tkanka łączna biegnie jak pasmo między komórkami tłuszczowymi. Te włókna tkanki łącznej zwykle dzielą tłuszcz na równe komory tłuszczowe. Jeśli jednak komórki tłuszczowe powiększają się lub tkanka łączna słabnie, może się zdarzyć, że komory tłuszczowe pomiędzy włóknami tkanki łącznej wybrzuszą się i staną się widoczne na powierzchni skóry.

Powoduje to wgniecenia i wybrzuszenia.

Przyczyny cellulitu

Stan tkanki łącznej oraz wielkość komór tłuszczowych w tkance podskórnej decydują o występowaniu cellulitu. To, że cellulit występuje głównie u kobiet, wynika z anatomii kobiecej skóry.

Ze względu na swoją specjalną strukturę skóra kobiety jest w stanie bardzo się rozciągać w czasie ciąży - ale sprzyja to również rozwojowi cellulitu.

Inne czynniki, które są uważane za przyczynę cellulitu to: wrodzona słabość tkanki łącznej, hormony, otyłość i niezdrowy tryb życia.

Różne przyczyny często łączą się ze sobą.

Czynniki sprzyjające rozwojowi cellulitu to:

Anatomia

U kobiet włókna tkanki łącznej w warstwie podskórnej przebiegają prostopadle do naskórka i są raczej cienkie, natomiast u mężczyzn są grubsze i przebiegają ukośnie. Ułatwia to kobietom wypychanie do góry podskórnych poduszek tłuszczowych. Ponadto skóra kobiet jest zwykle cieńsza niż u mężczyzn. Dzięki temu wgniecenia są szybciej widoczne.

Hormony

Podwyższony poziom estrogenów i zaburzenia równowagi hormonalnej są związane z rozwojem cellulitu. Równowaga hormonalna może zmieniać się z biegiem życia z powodu nadmiernego stresu, ale także podczas cyklu kobiecego.

Nadwaga

Cellulit nie jest spowodowany nadwagą, a kobiety szczupłe mogą również mieć tendencję do rozwoju skóry narządów. Jednak nadwaga może sprzyjać cellulitowi.

Geny

Każdy, kto cierpi na uwarunkowane genetycznie osłabienie tkanki łącznej, jest bardziej podatny na cellulit.

Nikotyna i alkohol

Palenie obkurcza naczynia krwionośne, a tym samym hamuje zarówno przepływ krwi w organizmie, jak i metabolizm. Ma to negatywny wpływ na skórę i tkankę łączną. To samo dotyczy alkoholu.

Co pomaga w walce z cellulitem?

Jeśli chcesz walczyć z cellulitem, możesz to zrobić dzięki specjalnym ćwiczeniom, zbilansowanej diecie i wsparciu branży kosmetycznej. Zebraliśmy dla Ciebie najlepsze wskazówki.

6 wskazówek na cellulit

1. Zadbaj o skórę:

Zadbana i odpowiednio nawilżona skóra wydaje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Kremy antycellulitowe wspomagają stymulację krążenia krwi w skórze oraz metabolizm dodatkowymi składnikami aktywnymi.

2. Zastosuj masaże:

Regularne masaże pomagają aktywować metabolizm w skórze. Używaj produktów pielęgnacyjnych, takich jak olejki do masażu, które wspomagają krążenie krwi. Specjalne rękawice i szczotki do masażu sprawią, żę masaż jest szczególnie skuteczny.

3. Uprawiaj sport:

Połączenie ćwiczeń siłowych i sportów wytrzymałościowych to najskuteczniejszy sposób na walkę z dokuczliwym cellulitem. W ten sposób budujesz mięśnie i przyspieszasz metabolizm. To napina skórę. W ten sposób możesz zredukować cellulit.

4. Unikaj stresu:

Zrób coś dobrego dla siebie i zmniejsz stres poprzez ćwiczenia i regularną medytację. To nie tylko tworzy przestrzeń w twojej głowie, ale także przywraca równowagę twojego ciała i hormonów.

5. Zwróć uwagę na dietę:

Zbilansowana dieta poprawia samopoczucie, wspiera ogólny stan zdrowia i przyczynia się do lepszej cery. Jeśli mimo zbilansowanej diety masz niedobory, możesz je uzupełnić witaminami i minerałami z suplementów diety.

6. Promuj zdrowy styl życia:

Ogranicz nikotynę i alkohol, a Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Pielęgnacja skóry: które kosmetyki działają na cellulit?

Specjalne produkty pielęgnacyjne, takie jak balsamy do ciała, kremy, olejki i maski, dzięki regularnemu stosowaniu i masażowi pomagają Twojej skórze zredukować cellulit. Oprócz składników nawilżających, składniki aktywne, takie jak kofeina, retinol czy rozmaryn, pomagają wygładzić skórę.

Kofeina

Badania wykazały, że kofeina przenikając do głębszych warstw skóry, jest w stanie rozbić komórki tłuszczowe, a tym samym zredukować cellulit.

Retinol

Ten aktywny składnik zmniejsza zmarszczki w przeciwstarzeniowej pielęgnacji twarzy, ale także napina skórę i tkankę łączną na pośladkach i nogach.

Rozmaryn

Olejek rozmarynowy wmasowywany w skórę stymuluje krążenie krwi w skórze. Przy regularnym stosowaniu skóra wydaje się gładsza.

Wskazówka

Najpóźniej latem, kiedy pogoda się ociepla, a spodnie i spódnice stają się coraz krótsze, spojrzenie w lustro staje się coraz bardziej krytyczne. Dzięki samoopalaczu możesz wcześnie wyczarować muśniętą słońcem cerę, a jednocześnie drobne wgniecenia na opalonej skórze są mniej widoczne.

Odkryj wszystkie produkty na cellulit

Żegnaj pomarańczowa skórko!

Źródła:

https://plastische-chirurgie-giessler.de/orangenhaut-was-traegt-zur-entstehung-bei/ (abgerufen am 26.10.2020)

https://www.netdoktor.de/hautpflege/cellulite/> (abgerufen am 26.10.2020)

https://www.pharmazeutische-zeitung.de/ausgabe-032010/neue-methoden-gegen-cellulite/ (abgerufen am 29.10.2020)

https://www.apotheken-umschau.de/heilpflanzen/rosmarin

https://www.tk.de/techniker/gesundheit-und-medizin/behandlungen-und-medizin/haut-und-geschlechtskrankheiten/wie-entsteht-cellulite-2017554 (abgerufen am 26.10.2020)

https://www.deutsche-apotheker-zeitung.de/daz-az/2018/daz-22-2018/aussen-gepflegt-innen-gesund (abgerufen am 26.10.2020)