Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Olej kokosowy

Olej kokosowy to cud natury, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry. Przynajmniej takie wrażenie dają liczne artykuły na blogach iw czasopismach. Co tak naprawdę olej kokosowy może zrobić dla naszej skóry? Oto odpowiedzi!

Fachowo zweryfikowane informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty o oleju kokosowym:

  • Nazwa składnika (INCI): Cocos Nucifera Oil
  • Działanie: odżywcze, antybakteryjne, przeciwzapalne
  • Sposób użycia: wieczorem nanieś czysty olej kokosowy na oczyszczoną skórę
  • Rodzaje skóry: do skóry suchej i wrażliwej

Olej kokosowy - informacje podstawowe

Olej kokosowy jest stały w temperaturze pokojowej i staje się cieczą w postaci oleju tylko w temperaturze powyżej 25°C. Wynika to z dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych: jeśli olej zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest bardziej płynny. Jeśli olej ma raczej stałą konsystencję, oznacza to wyższy udział nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz kokosowy lub olej kokosowy zawiera zatem dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

W oleju kokosowym kwas laurynowy stanowi większość tłuszczów nasyconych -prawie 50%, następnie kwas mirystynowy (18%) i kwas palmitynowy (8%). Zawiera on również inne wtórne substancje roślinne, w tym rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E.

Wpływ oleju kokosowego na skórę

Olej kokosowy sprawia, że ​​skóra jest gładka i elastyczna, a także może ograniczać utratę wilgoci przez skórę. Kiedy skóra traci mniej płynów, ma tendencję do pozostawania bardziej nawilżona, mniej sucha i jędrniejsza. Olej kokosowy pomaga zrównoważyć drobne zmarszczki i drobne linie spowodowane suchością. Nawiasem mówiąc, pielęgnacyjne działanie oleju kokosowego jest porównywalne z olejami mineralnymi.

Jednocześnie olej kokosowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Niemniej jednak olej kokosowy nie jest automatycznie odpowiedni dla skóry zanieczyszczonej i skłonnej do trądziku. Często stosowanie oleju kokosowego może nawet znacznie pogorszyć stan skóry. Między innymi dlatego, że olej kokosowy ma wysoki stopień komedogenności (komedogeniczność opisuje tendencję składnika do sprzyjania powstawaniu zanieczyszczeń i zaskórników).

Pielęgnacja skóry olejem kokosowym

Szczególnie sucha i nieskomplikowana skóra może skorzystać na pielęgnacji olejem kokosowym. Aplikacja jest bardzo prosta: czysty olej kokosowy, najlepiej organiczny, nanieś wieczorem na oczyszczoną skórę jako ostatni krok w codziennej pielęgnacji. Nabierz go w ilości wielkości orzecha laskowego i ogrzej między dłońmi. Rozprowadź równomiernie olej kokosowy na twarzy i delikatnie wmasuj.

Olejek kokosowy można również stosować do demakijażu. Obficie rozprowadź olejek na twarzy i wmasuj. Ponieważ olej kokosowy nie zawiera żadnych środków powierzchniowo czynnych, nie można go zmyć wodą, dlatego resztki makijażu i oleju należy usuwać szmatką. Olej kokosowy jest również często stosowany w ramach podwójnego oczyszczania. W drugim etapie po czyszczeniu na bazie oleju następuje czyszczenie środkiem czyszczącym na bazie wody zawierającym środki powierzchniowo czynne.

FAQ olej kokosowy

Czy olej kokosowy pomaga przy skórze trądzikowej i z niedoskonałościami?

Badania dermatologiczne wykazały, że kwas laurynowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas laurynowy oddziałuje z błoną lipidową niektórych bakterii nieskórnych, które często są przyczyną stanów zapalnych i wyprysków, w tym Propronibacterium acnes. Kwas laurynowy zaburza strukturę błony niektórych bakterii, powodując jej niestabilność i ostatecznie prowadząc do śmierci bakterii. Do tej pory jednak efekt ten zaobserwowano jedynie w przypadku wyizolowanego kwasu laurynowego.

Z tego względu, że olej kokosowy zawiera dużą ilość kwasu laurynowego, wielu producentów również ogólnie przypisuje olejowi kokosowemu skuteczność przeciwbakteryjną, ale należy to interpretować ostrożnie. Ostatecznie należy indywidualnie ocenić, czy pielęgnacja olejem kokosowym jest skuteczna dla skóry zanieczyszczonej. Z dermatologicznego punktu widzenia nie należy jednak oczekiwać od niego zbyt wiele.

Krem przeciwsłoneczny z olejem kokosowym?

Coraz częściej czyta się, że olej kokosowy jest naturalną i „nietoksyczną” alternatywą dla konwencjonalnych produktów do ochrony przeciwsłonecznej. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na „zrób to sam” na filtry przeciwsłoneczne na bazie oleju kokosowego, a także pochwały za skuteczność tego naturalnego filtru przeciwsłonecznego. Jest to nie tylko nieodpowiedzialne, ale także bardzo niebezpieczne. Chociaż oleje roślinne mogą w niewielkim stopniu pochłaniać promieniowanie UV, nie jest to wystarczające, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Rzekomo pozytywne doniesienia o oleju kokosowym jako filtrze przeciwsłonecznym opierają się na doświadczeniach poszczególnych osób. W tym kontekście mówi się o „dowodach anegdotycznych”. Jednak nadal nie ma naukowo udowodnionych dowodów na to, że olej kokosowy nie zastępuje starannie opracowanych i bezpiecznych produktów do ochrony przeciwsłonecznej.

Czy olej kokosowy pomaga w walce z cellulitem?

Cellulit to efekt strukturalny głównie ze względu na słabą tkankę łączną. Nawet jeśli wielu producentów próbuje go w regularnych odstępach czasu z rzekomymi kremami, balsamami i wszelkiego rodzaju zabiegami antycellulitowymi – żaden środek dermatokosmetyczny nie jest w stanie przezwyciężyć tej strukturalnej słabości skóry na dłuższą metę. 

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!