Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

WITAMINA E

Witamina E ma ugruntowaną pozycję w kosmetycznej pielęgnacji skóry od ponad 50 lat. Znana również jako tokoferol, zapewnia inną ochronę przed wpływami zewnętrznymi i zapewnia wygładzające nawilżenie. Dowiedz się, dlaczego tego obiecującego składnika nie powinno zabraknąć w Twojej codziennej pielęgnacji skóry – i jak możesz łatwo włączyć witaminę E do codziennej pielęgnacji.

Informacje potwierdzone przez biochemiczkę dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty na temat witaminy E:

  • Nazwa składnika (INCI): Tokoferol (przykłady pochodnych: octan tokoferylu, stearynian tokoferylu)
  • Rodzaje: m.in. tokoferole i ich pochodne
  • Zalecane stosowanie: szczególnie w postaci silnie skoncentrowanej (serum, ampułki, maseczki), ale także w kremach
  • Rodzaje skóry: odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry

Witamina E - podstawy

Ściśle rzecz biorąc, witamina E to zbiorczy termin dla wielu różnych substancji. Witaminy E stanowią grupę substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę dla organizmu człowieka. Najbardziej znane i najobficiej występujące z nich to tzw. tokoferole - co jest kolejnym powodem, dla którego to właśnie o tej grupie mówi się najczęściej, gdy mowa o witaminie E.

Wśród tokoferoli najlepiej zbadanym przedstawicielem jest alfa-tokoferol (α-tokoferol). Dzieje się tak głównie dlatego, że α-tokoferol jest niezbędny dla organizmu. Znajduje się on we wszystkich błonach komórkowych i działa tam jako przeciwutleniacz. Oznacza to, że α-tokoferol przechwytuje i neutralizuje utleniacze powstałe w wyniku stresu, promieniowania słonecznego i innych czynników środowiskowych.

W obszarze ludzkich błon komórkowych znajdują się struktury, które szczególnie wrażliwie reagują na uszkodzenia przez utleniacze. Oksydacyjne uszkodzenie kwasów tłuszczowych i lipoprotein w błonach może spowodować trwałe uszkodzenie struktury komórek. Odpowiednia podaż α-tokoferolu może to ograniczyć [1]. Jako przeciwutleniacz, α-tokoferol usuwa również utleniacze, które mogą wywoływać reakcje zapalne i uszkodzenia DNA w jądrach komórkowych.

Tokoferole mogą być wchłaniane poprzez dietę. Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach, szczególnie bogate w witaminę E są oleje roślinne, takie jak olej z kiełków pszenicy, olej słonecznikowy i oliwa z oliwek, a także zboża, świeże warzywa i orzechy. Niedobór witaminy E jest zwykle sygnalizowany przez następujące objawy:

  • Zmęczenie i znużenie
  • Osłabienie wydajności i brak koncentracji
  • Skóra sucha i pomarszczona
  • Słabe i powolne gojenie się ran

Ponieważ witamina E nie może być wytwarzana w ramach ludzkiego metabolizmu, musi być przyjmowana z pożywieniem. Dietetycy zalecają spożycie około 12-14 mg witaminy E dziennie dla dorosłych. Chociaż witamina E może gromadzić się w organizmie ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach - nie jest wydalana z moczem jak inne witaminy rozpuszczalne w wodzie - przedawkowanie witaminy E jest zatem raczej rzadkie.

Działanie witaminy E na skórę

Witamina E może być wchłaniana nie tylko poprzez żywność, ale również przez skórę. Ze względu na swoją łatwość rozpuszczania się w tłuszczach, α-tokoferol może łatwo pokonać barierę skórną. W rzeczywistości, dobrze przenika do warstwy rogowej skóry i może się tam gromadzić bez skutków ubocznych. Przy okazji, na stężenie witaminy E w skórze tylko w niewielkim stopniu może wpływać pożywienie. Z drugiej strony, dostarczanie produktów do pielęgnacji skóry ma bardzo pozytywny wpływ na skórę i jej kondycję:

  • Poprawia i zwiększa nawilżenie warstwy rogowej
  • Wygładza skórę i może wyrównać zmarszczki
  • Chroni skórę i czyni ją bardziej elastyczną
  • Wspomaga gojenie się ran i zmniejsza blizny
  • Ma działanie przeciwzapalne
  • Ma działanie fotoochronne, dzięki czemu może zmniejszyć skutki zmian skórnych wywołanych promieniowaniem UV (plamy pigmentowe, oparzenia słoneczne, starzenie się skóry)

Witamina E w produktach do pielęgnacji skóry

Jej pozytywny wpływ na skórę i dobra tolerancja sprawiają, że witamina E jest cennym składnikiem produktów pielęgnacyjnych – niezależnie od wieku czy rodzaju skóry. Bardzo ważne jest, aby witamina była stosowana w wystarczających ilościach.

Oprócz ilości, o działaniu decyduje również rodzaj pochodnej witaminy E. Podczas gdy czysty α-tokoferol (INCI: tokoferol) działa bezpośrednio na skórę, pochodne witaminy E są najpierw przekształcane w rzeczywistą formę aktywną - tokoferol - w skórze. W rezultacie rozwijają swoje działanie trochę dłużej i są słabsze niż czysty tokoferol. Zaletą tych pochodnych witaminy E, takich jak octan tokoferylu, jest ich lepsza stabilność, a tym samym dłuższy okres trwałości w produkcie pielęgnacyjnym. Niemniej jednak mają również działanie antyoksydacyjne i mają pozytywny wpływ na skórę.

Dowiedz się więcej: pochodne witaminy E

  • Octan tokoferylu
  • Linoleinian tokoferylu
  • Oleinian tokoferylu
  • Palmitynian tokoferylu
  • Stearynian tokoferylu

Aby jak najlepiej wykorzystać pielęgnujące skórę właściwości witaminy E, warto stosować silnie skoncentrowane produkty, takie jak serum, ampułki czy maseczki.

FAQ: Witamina E

Czy witamina E działa drażniąco na skórę?

Witamina E jest dobrze tolerowana nawet w wysokich stężeniach do 20-25% i nie powoduje podrażnień, uczuleń ani alergii [2].

W jaki sposób skóra najlepiej korzysta z witaminy E?
Aby uzyskać długotrwały efekt poprawy stanu skóry, często odpowiednie są wysoko skoncentrowane produkty, takie jak serum, ampułki lub maseczki pielęgnacyjne. Witamina E może być włączona zarówno do porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Rano skóra korzysta z jej właściwości ochronnych, fotoochronnych i antyoksydacyjnych. Wieczorem można zastosować bogatsze i bardziej skoncentrowane serum, aby wspomóc gromadzenie się witaminy E w skórze, co może mieć bardziej długotrwały wpływ na gładkość i nawilżenie skóry.

Czy witamina E chroni przed oparzeniami słonecznymi?

Witamina E - zwłaszcza w połączeniu z witaminą C - ma działanie fotoochronne. Nie należy tego jednak utożsamiać z podstawową ochroną przed słońcem i promieniowaniem UV, znaną np. z filtrów przeciwsłonecznych. Zamiast tego, witamina E działa przede wszystkim w obszarze następstw ekspozycji na słońce. Może zmniejszyć oparzenia słoneczne i przewlekłe uszkodzenia komórek i struktur skóry wywołane promieniowaniem UV [3].

Kup produkty z witaminą E

Kremy z witaminą E

Włącz przeciwutleniacz do swojej codziennej pielęgnacji skóry.

Kremy z witaminą E

Włącz przeciwutleniacz do swojej codziennej pielęgnacji skóry.

Serum z witaminą E

Serum łączą lekką konsystencję i skoncentrowaną formułę - dla dodatkowej porcji witaminy E.

Serum z witaminą E

Serum łączą lekką konsystencję i skoncentrowaną formułę - dla dodatkowej porcji witaminy E.

Pielęgnacja ust z witaminą E

Witamina E zmiękcza wymagające usta.

Pielęgnacja ust z witaminą E

Witamina E zmiękcza wymagające usta.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia

[1] Schafer et al., Comparing beta-carotene, vitamin E and nitric oxide as membrane antioxidants. Biol Chem. 2002 Mar-Apr;383(3-4):671-81
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12033456)

[2] Fiume et al., Safety Assessment of Tocopherols and Tocotrienols as Used in Cosmetics. Int J Toxicol. 2018 Sep/Oct;37(2_suppl):61S-94S.

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30235959)

[3] Eberlein-König und Ring, Relevance of vitamins C and E in cutaneous photoprotection. J Cosmet Dermatol. 2005 Jan;4(1):4-9.

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17134414)