Dostawa gratis od 149zł  Bezpłatny zwrot przez 90 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Usuwanie prosaków

Porady dot. prosaków

Prosaki to małe, nieszkodliwe torbiele skórne, które pojawiają się na policzkach, skroniach lub przy oczach i mogą przeszkadzać Ci wizualnie. Często znikają same. Ale jeśli nie masz cierpliwości, możesz je szybko usunąć. Tutaj dowiesz się, jak je zwalczyć, oraz co jeszcze możesz zrobić, jeśli masz problemy z prosakami.

W skrócie: Jak usuwa się prosaki

  • Za pomocą noża do prosaków lub kaniuli: Prosaków nie można wycisnąć, lecz trzeba je rozciąć specjalnym nożem lub ostrą kaniulą. Kosmetyczki i dermatolodzy usuwają prosaki profesjonalnie i bezboleśnie.
  • Laserem: Niektóre kosmetyczki i dermatolodzy usuwają prosaki laserem. Usuwana jest przy tym pierwsza warstwa skóry wraz z prosakami. Następnie tworzy się mały strup.
  • Poprzez samoregenerację skóry: Prosaki mogą zniknąć same, ale w większości przypadków potrzeba cierpliwości.
  • Poprzez pielęgnację skóry: Specjalna rutyna pielęgnacyjna pomaga skórze się zregenerować. Prosaki mogą wtedy szybciej zniknąć. Dostosowana do potrzeb pielęgnacja skóry może również pomóc zapobiegać powstawaniu nowych prosaków.

Co to są prosaki?

Prosaki to małe, białe lub cieliste grudki na skórze. Pojawiają się głównie na policzkach, skroniach lub wokół oczu. Na pierwszy rzut oka przypominają małe krostki. Jednak w przeciwieństwie do np. zaskórników, są całkowicie zamknięte w skórze i nie mają ujścia w porze.

Zazwyczaj w jednej okolicy tworzy się kilka prosaków, przez co powierzchnia skóry wydaje się lekko ziarnista. Ma grudkowatą strukturę. Jednak prosaki występują również pojedynczo. Pojedyncze zmiany można odkryć na przykład na powiekach. Są to tzw. podnaskórkowe torbiele zastoinowe.

Prosaki to w zasadzie małe cysty, które pojawiają się w następstwie zapchania przez sebum mieszków włosowych. Keratyna zostaje wtedy praktycznie uwięziona pod skórą.

Samodzielne usuwanie prosaków: Czy to możliwe?

Niestety, samodzielne usunięcie prosaków nie jest takie łatwe. W przeciwieństwie do pryszczy nie posiadają otworu, przez który masa rogowo-łojowa może wydostać się na zewnątrz. Jeśli jednak spróbujesz, skóra będzie zwykle tak obciążona, że zaczerwieni się, może wdać się nawet stan zapalny. W dodatku podrażniona skóra jeszcze szybciej straci swoją naturalną równowagę, co grozi powstaniem kolejnych prosaków. 

Aby usunąć prosaka, należy punktowo naciąć skórę. Następnie można wyjąć zrogowaciały czop. Po tym zabiegu pozostaje niewielka rana, która stopniowo się goi. Jak łatwo się domyślić: ten sposób usuwania prosaków nie jest czymś, co można zrobić w domu. Jest to zabieg inwazyjny – skutkuje naruszeniem skóry. Nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą wywołać stan zapalny. 

Dermatolodzy i kosmetyczki usuwają prosaki bezboleśnie. Rana zwykle pojawia się tylko w postaci małej czerwonej plamki, która szybko się goi. 

Tak na marginesie: Niektóre kosmetyczki i dermatolodzy usuwają prosaki laserem. Usuwana jest przy tym wierzchnia warstwa skóry, a wraz z nią prosaki. Po zabiegu utworzy się niewielki strup, który odpadnie w ciągu kilku dni. Pod spodem pojawi się wtedy świeża i gładka skóra. Być może ta metoda to coś dla Ciebie.

Pielęgnacja skóry zapobiegająca powstawaniu prosaków – co robić, by skóra była gładka

Tak więc samodzielne usuwanie prosaków nie jest wcale takie łatwe. Jednak mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pobudzić naturalną regenerację skóry. Co to oznacza? Dajesz skórze mały impuls i pomagasz jej usunąć stare komórki i wyprodukować zdrowe. Dzięki temu powstanie mniej prosaków – a Ty będziesz cieszyć się gładką cerą.

Regularnie złuszczaj skórę

Jeśli Twoja skóra nie pozbywa się starych komórek samodzielnie, możesz jej pomóc, regularnie złuszczając naskórek. Szczególnie nadają się do tego peelingi chemiczne z kwasami AHA lub BHA. Oba rodzaje kwasów wspomagają usuwanie martwych komórek skóry i zapobiegają rogowaceniu.

Najpierw umyj twarz łagodnym produktem oczyszczającym i przetrzyj tonikiem. Następnie nałóż około 2 do 3 kropli peelingu na płatek kosmetyczny lub na dłonie i delikatnie wklep w skórę. Postępuj zgodnie z instrukcją stosowania peelingu. W przeciwieństwie do peelingów mechanicznych peelingów chemicznych nie zmywa się. Na koniec nałóż swój produkt do pielęgnacji skóry.

Ważne: Po złuszczaniu skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV. Dlatego stosuj peeling wieczorem, a w ciągu dnia pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 30).

Pielęgnacja skóry retinolem

Nie ma kremu na prosaki. Istnieje jednak specjalny składnik, który może pomóc Twojej skórze usunąć stare komórki skóry i wyprodukować nowe: retinol. Dzięki swoim właściwościom retinol może zapobiegać tworzeniu się prosaków. Retinol dodawany jest do serów i kremów.

Ważne: Retinol delikatnie złuszcza skórę i uwrażliwia ją na działanie promieni słonecznych. Dlatego koniecznie pamiętaj o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Najlepiej też krok po kroku przyzwyczajać skórę do nowego składnika pielęgnacyjnego – zaczynając od jednej aplikacji maksymalnie co dwa dni. Powód: Jeśli przesadzisz i użyjesz go zbyt dużo, możesz podrażnić skórę.

Zrezygnuj z domowych sposobów na prosaki

Od pasty do zębów po olejek z drzewa herbacianego: Jeśli chcesz pozbyć się prosaków i szukasz domowych sposobów, szybko natkniesz się na kilka mitów. Podobno na prosaki szczególnie dobrze działa olejek z drzewa herbacianego. Jednak: Olejek eteryczny może podrażniać i wysuszać skórę, wytrącając ją z naturalnej równowagi. Dlatego nie nadaje się do stosowania w przypadku prosaków.

Innym polecanym domowym środkiem na prosaki jest pasta do zębów. Tu również zalecamy ostrożność: Pasta do zębów jest stworzona do stosowania w jamie ustnej. Jeśli nałożysz ją na twarz, może mocno wysuszyć skórę i ograniczyć jej naturalne funkcje. Dlatego nie należy stosować pasty do zębów do walki z prosakami.

Chroń skórę filtrami przeciwsłonecznymi

Zdrowa skóra codziennie usuwa martwe komórki. Jednak uszkodzenia posłoneczne i związane z nimi starzenie się skóry mogą spowolnić i zakłócić ten proces. Ochrona przeciwsłoneczna wspomaga naturalne funkcje skóry – i zapobiega rozwojowi prosaków. Dlatego codziennie chroń swoją skórę kremem z filtrem.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Składniki złuszczające

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy nada Ci naturalny blask dzięki swoim właściwościom złuszczającym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki złuszczające

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest składnikiem doskonale oczyszczającym skórę. Jako delikatny środek złuszczający pomaga na zaskórniki i pryszcze, a także działa przeciwzapalnie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki złuszczające

Retinol

Retinol przynosi korzyści przede wszystkim skórze dojrzałej i z przebarwieniami. Składnik ten może redukować zmarszczki, trądzik i plamy pigmentacyjne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ