Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Karnozyna

Karnozyna to mała cząsteczka, która może pokonać barierę skórną i ma znaczące działanie nawet w niskich stężeniach. Dzięki swoim właściwościom odmładzającym komórki, odżywiającym i przeciwutleniającym zyskał miano „peptydu przeciwdziałającego efektom starzenia”.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty dotyczące karnozyny:

  • Nazwa składnika INCI: Karnozyna
  • Zalecane stosowanie: w serum lub kremach
  • Rodzaje skóry: odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza dojrzałej

Karnozyna: podstawy

Karnozyna, substancja własna organizmu, składa się z dwóch aminokwasów (alaniny i lizyny) i dlatego jest tak zwanym dipeptydem. Rozpuszczalna w wodzie karnozyna spełnia ważne zadania w organizmie. Działa przeciwutleniająco na stres oksydacyjny, który występuje naturalnie w kontekście fizjologicznych reakcji metabolicznych [1,2]. W ten sposób karnozyna chroni komórki przed trwałym uszkodzeniem i zniszczeniem pod wpływem czynników utleniających. Karnozyna znajduje się w całym organizmie, jej stężenie w mięśniach i mózgu jest szczególnie wysokie.

Stężenia karnozyny znacznie spadają wraz z wiekiem. Dlatego zalecane jest stosowanie jej w pielęgnacji skóry, np. w postaci produktów pielęgnacyjnych zawierających karnozynę.

Wpływ karnozyny na skórę

W organizmie karnozyna bierze udział między innymi w procesach przyczyniających się do wydłużenia żywotności komórek. Z tego powodu już pod koniec lat 80. XX wieku przyjęto, że karnozyna jest substancją o działaniu przeciwstarzeniowym lub wolno starzejącym się. Nawet jeśli dokładne mechanizmy nie są jeszcze w pełni poznane, badania wskazują, że karnozyna stosowana miejscowo (nakładana na skórę) ma pozytywne skutki.

Zwiększa ona nawilżenie skóry, a tym samym zapewnia ulgę suchej skórze. Ogólnie rzecz biorąc, skutkuje to wygładzeniem i uspokojeniem skóry. Mówi się również, że poprawia gojenie się ran i ma pozytywny wpływ na wzrost i rozwój niektórych komórek skóry dojrzałej. Skóra korzysta również z antyoksydacyjnego działania karnozyny: neutralizuje stres oksydacyjny, a tym samym chroni tkanki i struktury komórkowe przed trwałym uszkodzeniem. Ponadto karnozyna jest zdolna do wiązania pewnych jonów metali (chelatowania), które w przeciwnym razie hamowałyby ważne procesy metaboliczne w skórze.

Kolejny efekt dotyczy zahamowania tzw. „glikacji”. Wykazano, że krem ​​wzbogacony karnozyną znacząco obniżył glikację komórek skóry, co z kolei może przyczynić się do [3].

Glikacja

Glikacja to „scukrzanie” białek lub DNA. Pewne związki cukrowe są przyłączane do różnych składników komórki, tworząc „końcowe produkty zaawansowanej glikacji” (AGE). Ma to znaczenie, ponieważ struktury komórek skóry z AGE wykazują przyspieszone starzenie. Jeśli zapobiega się przyczepianiu AGE, zwiększa to ogólną sprawność komórek, dłużej pozostają zdrowe i nie starzeją się tak szybko [4].

Wpływ karnozyny w skrócie

  • Przeciwutleniający: chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
  • Anti- / slow-aging: hamuje szkodliwe „scukrzanie” struktur komórkowych
  • Nawilżający: może poprawić nawilżenie skóry 
  • Odżywiający: wygładza i koi skórę
  • Regenerujący: wspomaga wzrost fibroblastów (komórek skóry) i przyspiesza gojenie się ran

FAQ Karnozyna

Czy karnozyna może przekroczyć barierę skórną?

Karnozyna to stosunkowo niewielka substancja, która znacznie ułatwia wnikanie w skórę. Można to dodatkowo zwiększyć, jeśli formuła karnozyny zawiera substancje zwiększające penetrację skóry (promotory penetracji, takie jak alkohol lub glikol propylenowy). W ten sposób rozpuszczalna w wodzie cząsteczka może lepiej pokonać - właściwie hydrofobową - membranę skóry.

Czy karnozyna jest drażniąca?

Ztego względu, że karnozyna jest substancją endogenną, jest ogólnie bardzo dobrze tolerowana, uczulenia ani podrażnienia nie są znane. Ponadto karnozyna jest stosowana w stosunkowo niskich stężeniach 0,1-1%. W związku z tym wszelkie skutki, zarówno pozytywne, jak i negatywne, należy zawsze rozpatrywać w kontekście ogólnego składu danego produktu pielęgnacyjnego. Zwykle więc nie tylko jedna substancja decyduje o efekcie, ale rozsądne połączenie z innymi substancjami pielęgnacyjnymi, takimi jak witamina E, pantenol czy gliceryna.

Dla jakiego rodzaju skóry odpowiednia jest karnozyna?

Karnozyna jest związkiem endogennym, więc ryzyko podrażnień jest niezwykle niskie. Dlatego jest dobrze tolerowany przy wszystkich chorobach skóry - podrażnionej, wrażliwej, przesuszonej czy normalnej. Ponieważ ilość karnozyny w organizmie systematycznie spada wraz z wiekiem, korzyści są szczególnie korzystne dla bardziej dojrzałych typów skóry. Karnozyna bardzo szybko rozkłada się w skórze na jej składniki, ale regularne stosowanie może wytworzyć pewien skuteczny poziom karnozyny w skórze.

Kremy z karnozyną

Innowacyjne kremy przeciwstarzeniowe obiecują między innymi przeciwdziałanie scukrzaniu skóry za pomocą karnozyny.

Innowacyjne kremy przeciwstarzeniowe obiecują między innymi przeciwdziałanie scukrzaniu skóry za pomocą karnozyny.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia

[1] Babizhayev, Skin Antioxidant activity of L-carnosine, a natural histidine-containing dipeptide in crystalline lens. J Cosmet Dermatol. Biochim Biophys Acta. 1989 Aug 22;1004(3):363-71.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2758030

[2] Boldyrev et al., The antioxidative properties of carnosine, a natural histidine containing dipeptide. Biochem. Int. 1987, 15, 1105–1113. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3326603

[3] Narda et al., Novel Facial Cream Containing Carnosine Inhibits Formation of Advanced Glycation End-Products in Human Skin. Skin Pharmacol Physiol. 2018;31(6):324-331. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30199874

[4] Hipkiss et al., Carnosine and the processes of ageing. Maturitas. 2016 Nov;93:28-33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27344459