Dostawa gratis od 149zł  Bezpłatny zwrot przez 90 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Olejek marula

Chwała dla olejku marula! Ale czy to tylko krótkotrwały trend kosmetyczny, czy rzeczywiście za egzotycznym olejem kryje się coś więcej? Olejek ten jest bogaty w przeciwutleniacze, nadaje skórze luksusu i poprawiać nawilżenie!

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Właściwości olejku marula

Olejek marula (INCI: Sclerocarya Birrea Seed Oil) otrzymywany jest z nasion jasnożółtych owoców drzewa marula. Drzewa marula pochodzą z południowej Afryki, gdzie rosną dziko i nie są uprawiane. Kolor olejku waha się od jasno do złocistożółtego do pomarańczowego. Trudno wyczuć zapach, dlatego często jest używany jako olej bazowy do mieszanek olejów lub olejków eterycznych. Produkcja jest dość skomplikowana, co sprawia, że ​​olej marula jest jednym z droższych olejów.

W ostatnich latach krążyły pogłoski o olejku marula, ale czy jest to uzasadnione? Pozytywnie ocenia się zawartość cennych kwasów tłuszczowych. Olejek marula składa się głównie z kwasu oleinowego (ok. 65-70%), przy stosunkowo niewielkiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego powodu olej jest bardzo odporny na utlenianie i utrzymuje się przez około 18 miesięcy po otwarciu.

Wartościowe składniki odżywcze

  • Kwas oleinowy: jednonienasycony kwas tłuszczowy ma pozytywny wpływ na wchłanianie i sprawia, że ​​skóra jest miękka. Ogólnie jednak kwas oleinowy ma tendencję do destabilizującego wpływu na barierę skóry. Właściwość, która na początku wydaje się negatywna, wpływa korzystnie na wchłanianie się innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego kwas oleinowy jest również nazywany „wzmacniaczem”.
  • Kwas linolowy: potrójnie nienasycony kwas tłuszczowy omega-6, który jest również niezbędny dla organizmu człowieka. Jest częścią kolejnej grupy ważnych lipidów błonowych (ceramidów) i dlatego ma kluczowe znaczenie dla nienaruszonej bariery skórnej. Olejek marula zawiera około 6% kwasu linolowego.
  • Antyoksydanty: Uważa się, że olej marula ma kilka silnych przeciwutleniaczy. Czasami mówi się o 60% więcej antyoksydantów niż w oleju arganowym - olejku bogatym w przeciwutleniacze par excellence! Ale oprócz pewnej ilości witaminy E, dokładny skład przeciwutleniaczy nie został jeszcze w pełni wyjaśniony. Podejrzewa się rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i związki fenolowe, takie jak procyjanidyna, katechiny i flawonoidy.

Olejek marula w pielęgnacji skóry

Olejek marula dobrze rozprowadza się na skórze. Pozostawia uczucie lekkości i miękkości skóry, głównie za sprawą dużej zawartości kwasu oleinowego. Nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej, normalnej i suchej. Tworzy on na skórze filmochronny, zapobiegając utratę jej wilgoci.

Ogólnie olej marula nadaje się szczególnie do łączenia z innymi olejkami lub produktami pielęgnacyjnymi, ponieważ wspomaga wnikanie innych substancji w głąb skóry, a tym samym zapewnia trwały efekt pielęgnacyjny. W tym celu na oczyszczoną i nawilżoną skórę nanieś 2-3 krople olejku i delikatnie wmasuj. Następnie użyj kremu nawilżającego. Alternatywnie, dodaj kilka kropli bezpośrednio do ilości kremu nawilżającego wielkości orzecha laskowego i rozprowadź równomiernie na twarzy.

FAQ Olejek marula

Olejek marula - wart uwagi?

Pod względem składu olej marula może być traktowany jako stała baza lub olejek do codziennego użytku. Wraz z wieloma innymi olejami roślinnymi zaliczany jest do grupy odżywczych olejków do skóry. Jego egzotyczny dźwięk i stosunkowo niski poziom świadomości dają obecnie olejowi marula impuls do działania. To, w jakim stopniu jest lepszy od innych olejków, ostatecznie decydują osobiste odczucia. Jeśli olejek harmonijnie wpisuje się w Twoją rutynę pod względem działania pielęgnacyjnego, z pewnością wpłynie on pozytywnie na Twoją skórę.

Czy olej marula można stosować do pielęgnacji włosów?

Olejek marula jest idealny do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. W tym celu wieczorem ugniataj olejek na czubkach nawilżonych włosów. Pozostaw kurację na noc i zmyj rano. Rezultat jest imponujący: połysk i elastyczność.

Jakie są opinie o olejku marula?

Chociaż olej marula jest obecnie nadal egzotyczny na rynku masowym, od wieków jest stosowany jako olej uniwersalny w swoich krajach pochodzenia. Niezależnie od tego, czy jest to żywność, środek pielęgnacyjny, czy olejek do masażu, olej z drzewa marula jest tam tak „normalny”, jak olej słonecznikowy na naszych szerokościach geograficznych.

Produkty z olejem marula

Kremy z olejem marula

Dodatek oleju marula zwiększa bogactwo receptury kremu.

Kremy z olejem marula

Dodatek oleju marula zwiększa bogactwo receptury kremu.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!