Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Witamina C

Ochrona antyoksydacyjna skóry

Większość ludzi myśli o witaminie C przede wszystkim jako o wmacniaczu układu odpornościowego lub suplemencie diety, ponieważ odpowiednia dawka tej niezbędnej witaminy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ale nie tylko dla całego organizmu, witamina C odgrywa również kluczową rolę dla naszej skóry. Witamina C jest skutecznym składnikiem upiększającym i przeciwstarzeniowym - i nie powinno jej zabraknąć w żadnej rutynie pielęgnacyjnej.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty o witaminie C:

  • Nazwa składnika INCI: Ascorbic Acid (Przykłady pochodnych: Ascorbyl Glucoside, Ascorbyl Palmitate, Magnesium Ascorbate)
  • Produkcja: syntetyczna
  • Rodzaje: czysta forma i pochodne
  • Zalecane stosowanie: w serum, kremach na dzień i ochronie przeciwsłonecznej
  • Rodzaje skóry: można ją stosować dla każdego typu skóry. Wrażliwe typy skóry powinny używać pochodnych witaminy C

Witamina C: podstawy

Witamina C jest niezbędna dla metabolizmu kolagenu w naszej skórze, ponieważ jest znacząco zaangażowana w reakcję niezbędną do odbudowy kolagenu. Bez kolagenu skóra wygląda na obwisłą, traci elastyczność i wsparcie. Witamina C nie tylko działa pośrednio, jest także jednym z najważniejszych antyoksydantów.

Antyoksydanty wychwytują wolne rodniki spowodowane promieniowaniem UV, stresem lub zanieczyszczeniem środowiska. Te wolne rodniki to nic innego jak bardzo reaktywne związki tlenu, które atakują strukturę skóry i mogą je trwale uszkodzić. W tym kontekście specjaliści od pielęgnacji skóry również mówią o uszkodzeniach oksydacyjnych - często nie są one zauważalne od razu, ale raczej z opóźnieniem: skóra wygląda blado, traci elastyczność, pojawiają się plamy pigmentacyjne i zmarszczki. Dlatego pielęgnacja skóry skutecznymi antyoksydantami jest zawsze rodzajem działania przeciwstarzeniowego i profilaktycznego. Witamina C działa nie tylko jako przeciwutleniacz przeciwko wolnym rodnikom, ale może również „przetwarzać” inne przeciwutleniacze. Na przykład witamina E traci swoją skuteczność, gdy tylko wychwyci wolny rodnik. Jednak pod wpływem witaminy C może powrócić do stanu antyoksydacyjnego, aby ponownie „wyłapać wolne rodniki”.

Według DGE (Niemieckie Towarzystwo Żywienia), dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dla dorosłych wynosi 90-110 mg witaminy C dziennie, palacze potrzebują trochę więcej, około 150 mg. Ilość witaminy C jest łatwo przyswajalna z dietą - wystarczą tylko 2 sztuki świeżych owoców lub warzyw. Nawiasem mówiąc, suplementacja witaminą C ponad dzienne zapotrzebowanie nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści. Z tego względu, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiat jest po prostu wydalany z moczem.

Wpływ witaminy C na skórę

Pomimo iż nadmiar witaminy C jest wydalany przez organizm, używanie witaminy C w pielęgnacji skóry może przynieśc wiele korzyści. Jako najmniejsza z witamin, witamina C łatwo przenika do skóry. Tam jest onaprzechowywana i nie można jej usunąć poprzez pocieranie lub mycie.

Działanie witaminy C:

  • Silny antyoksydant: chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki
  • Fotoprotekcyjne: Ochrona i opóźnienie przed uszkodzeniami skóry spowodowanymi promieniowaniem UV
  • Ujędrnienie skóry: pobudzenie tworzenia kolagenu przy jednoczesnym zahamowaniu degradacji kolagenu, pozytywny wpływ na metabolizm tkanki łącznej
  • Wyrównuje koloryt skóry: np. w wyniku uszkodzeń słonecznych, przebarwień czy wyprysków
  • Działa przeciwzapalnie: wspomaga proces gojenia wyprysków lub trądziku
  • Regeneracyjne: wspomaga gojenie się ran
  • Konserwujące: wydłuża okres ważności produktów pielęgnacyjnych

Witamina C w produktach do pielęgnacji skóry

Właściwości witaminy C sprawiają, że również dzięki solidnej podstawie naukowej jest jednym z najciekawszych składników skutecznych produktów do pielęgnacji skóry. Do pielęgnacji skóry stosuje się syntetyczną witaminę C. Pod względem działania w niczym nie ustępuje naturalnie występującej witaminie C, ponieważ z chemicznego punktu widzenia jest to ta sama cząsteczka.

Najlepsze działanie mają produkty z witaminą C o kwaśnym pH i stężeniach od ok. 5%. Niska wartość pH (ok. 3,5) zapewnia witaminie C jej aktywną postać. Często w postaci wodnistych serum takie produkty mają również dwie negatywne konsekwencje: z jednej strony tak niskie wartości pH nie są tolerowane przez wszystkie typy skóry - może to skutkować podrażnieniem, pieczeniem czy zaczerwienieniem. Z drugiej strony witamina C rozpuszczona w wodzie w czystej postaci (INCI: Ascorbic Acid) jest bardzo nietrwała na powietrze i światło. Dlatego okres przydatności do spożycia jest zwykle ograniczony do kilku miesięcy.

Z tych powodów witamina C jest często stosowana w produktach pielęgnacyjnych w zmodyfikowanej postaci. Te pochodne witaminy C są stabilne i mają również tę zaletę, że w przeciwieństwie do czystej witaminy C nie muszą być formułowane w produkty o kwaśnym pH. Pomimo iz mają mniejszą moc, są znacznie bardziej przyjazne dla skóry. Formułowane w odpowiednim stężeniu i regularnie stosowane np. w kremie, pochodne witaminy C mają również pozytywny wpływ na stan skóry.

Pochodne witaminy C w produktach do pielęgnacji skóry:

  • Kwas askorbinowy
  • Glukozyd askorbylu
  • Dipalmitynian askorbylu
  • Palmitynian askorbylu
  • Tetraizopalmitynian askorbylu
  • Magnesium Ascorbate
  • Askorbinian magnezu
  • Askorbinian tetraheksylodecylu
  • Kwas 3-O-etylo-askorbinowy

Witamina C powinna być częścią każdej rutyny pielęgnacyjnej

Witamina C jest szczególnie odpowiednia do stosowania w serum, kremach na dzień i kremach do opalania. Szczególnie w ciągu dnia skóra potrzebuje ochrony antyoksydacyjnej, aby chronić się przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. W połączeniu z odpowiednim produktem chroniącym przed słońcem, starzenie się skóry może zostać znacznie spowolnione, a skóra dłużej wygląda młodo i świeżo.

Ale nawet ci, którzy już borykają się z uszkodzeniami słonecznymi (np. zmarszczki, drobne linie, przebarwienia) mogą stosować produkty zawierające witaminę C, aby wzmocnić skórę i uzyskać bardziej równomierny jej koloryt. Także jej właściwości przeciwzapalne i gojące rany sprawiają, że witamina C jest silnym składnikiem przy trądziku i stanach zapalnych skóry.

Witamina C jest odpowiednia do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Tylko wrażliwe lub podrażnione typy skóry powinny ostrożnie stosować produkty z przyjaznymi dla skóry pochodnymi witaminy C.

FAQ Witamina C

Czy witamina C działa na plamy pigmentacyjne?

Każdy, kto kiedykolwiek podczas opalania latem miał na skórze sok z cytryny i nie usunął go dokładnie, będzie zaznajomiony z nieestetycznymi reakcjami skórnymi: mogą wystąpić uparte plamy, zaczerwienienia i zaburzenia pigmentacji. To niesłusznie przyniosło witaminie C reputację powodującej pigmentację lub plamy starcze. Ale w przypadku rozlanego soku z cytryny winowajcą nie jest witamina C, ale kwas cytrynowy.

Sama witamina C ma dokładnie odwrotny efekt, ponieważ hamuje tworzenie się brązowego barwnika skóry, melaniny. W ten sposób może ograniczyć powstawanie przebarwień, takich jak plamy starcze czy pryszcze w wyniku zapalenia. Oprócz profilaktyki witamina C może również redukować istniejące przebarwienia, a tym samym zapewnić lepszą cerę.

Czy dla efektu kosmetycznego wystarczy przyjmowanie suplementu witaminy C?

Witamina C spożywana z pożywieniem jest równomiernie rozprowadzana w organizmie podczas poprzez układ krwionośny. Z tego względu, że górne warstwy skóry nie mają naczyń krwionośnych, ma się rozumieć, że witamina C nie dociera w te obszary w tak wysokich stężeniach, w których można oczekiwać odpowiedniego efektu. Przy stosowaniu z zewnątrz, te obszary są zaopatrywane w witaminę C znacznie lepiej niż np. „od wewnątrz” poprzez witaminę C przyjmowaną z pożywieniem.

Czy witamina C chroni przed promieniowaniem UV?

Witamina C działa fotoochronnie, ale nie zapewnia pełnej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Niemniej jednak może w pewnym stopniu przechwytuje ona uszkodzenia oksydacyjne skóry spowodowane promieniowaniem UV. Jednak witaminy C nie należy postrzegać jako jedynej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, działa ona raczej jako wsparcie w kontekście produktu do ochrony przeciwsłonecznej.

Produkty z witaminą C

Serum z witaminą C

Odkryj odświeżające serum.

Serum z witaminą C

Odkryj odświeżające serum.

Kremy z witaminą C

Kremy o działaniu antyoksydacyjnym.

Kremy z witaminą C

Kremy o działaniu antyoksydacyjnym.

Kremy pod oczy z witaminą C

Vitamin C für strahlende Blicke.

Kremy pod oczy z witaminą C

Vitamin C für strahlende Blicke.

Tonik z witaminą C

Kopniak świeżości bogaty w witaminę C.

Tonik z witaminą C

Kopniak świeżości bogaty w witaminę C.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia:

Pinell et al.,

Dermatol Surg 2001;27:137–142. Topical L-Ascorbic Acid: Percutaneous Absorption Studies.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11207686

Pullar et al.,

The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. 2017 Aug12;9(8).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28805671