Dostawa gratis od 149zł  Bezpłatny zwrot przez 90 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Olej arganowy

Olej arganowy uważany jest za jeden z najcenniejszych olejków na świecie, ponieważ marokańskie złoto jest nie tylko skomplikowane w produkcji, ale jest również szczególnie bogate w cenne przeciwutleniacze. Must-have dla skóry i włosów, czy przereklamowany trend kosmetyczny? Dowiedz się, jak olejek arganowy może wzbogacić Twoją pielęgnację.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi Dr. S. Schunter z Monachium.

Właściwości oleju arganowego

Olej arganowy (INCI: Argania Spinosa Kernel Oil) pozyskiwany jest z małych ziaren żółtawych owoców drzewa arganowego. Produkcja tradycyjnie wykonywana jest ręcznie oraz jest bardzo złożona. Z około 100 kilogramów owoców w ciągu 10 godzin pracy wydobywa się zaledwie 1000 mililitrów czerwonawo-złotożółtego oleju. Obecnie istnieją również przedsiębiorstwa wspierające produkcję oleju tłoczonego na zimno na prasach mechanicznych i filtrach. Poprawia to warunki higieniczne, a okres przydatności do spożycia można wydłużyć z kilku do 12 miesięcy.

Olejek arganowy sprzedawany jest głównie w dwóch wersjach: jeśli ziarna są prażone przed tłoczeniem, olej ma typowo orzechowy zapach. Z drugiej strony olej używany do pielęgnacji skóry jest tłoczony bez prażenia, dzięki czemu ma łagodniejszy smak i zapach. Olej arganowy składa się głównie z kwasu oleinowego (ok. 45-48%) i kwasu linolowego (31-35%). Znany jest również ze stosunkowo dużej zawartości przeciwutleniaczy i fitochemikaliów. Jednak może się to również znacznie różnić w zależności od produkcji.

Wartościowe składniki

  • Kwas oleinowy: jednonienasycony kwas tłuszczowy ma pozytywny wpływ na wchłanianie i sprawia, że ​​skóra jest miękka. Ogólnie jednak kwas oleinowy ma tendencję do destabilizującego wpływu na barierę skórną, właściwość, która na początku wydaje się negatywna. Sprzyja to jednak wchłanianiu innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego kwas oleinowy jest również znany jako „wzmacniacz”.
  • Kwas linolowy: potrójnie nienasycony kwas tłuszczowy omega-6, który jest również niezbędny dla organizmu człowieka. Jest częścią kolejnej grupy ważnych lipidów błonowych (ceramidów) i dlatego ma kluczowe znaczenie dla nienaruszonej bariery skórnej.
  • Przeciwutleniacze: w oleju arganowym wielokrotnie podkreślana jest wysoka zawartość witaminy E. Należy tu również wziąć pod uwagę, że zależy to w dużym stopniu od produkcji oleju. Nierzadko zawartość witaminy E ostatecznie nie jest wyższa niż w innych olejach roślinnych. Niemniej jednak olej arganowy przekonuje ogólnie bardzo szerokim profilem przeciwutleniaczy, takich jak fitosterole, karotenoidy i alkohole triterpenowe. Przeciwutleniacze chronią skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki powstają na przykład pod wpływem promieni słonecznych i mogą trwale uszkodzić strukturę skóry, DNA i białka skóry.

Olej arganowy w pielęgnacji skóry

Średnio rozprowadzający się i bogaty w przeciwutleniacze olejek jest szczególnie odpowiedni do pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej. Jednak schorzenia skóry z zaburzoną barierą ochronną (trądzik, łuszczyca, dermatozy) również korzystają z pielęgnacji olejkiem arganowym ze względu na profil kwasów tłuszczowych.

Olejek arganowy w pielęgnacji włosów

Oleje są generalnie bardzo dobre do pielęgnacji włosów. Sprawiają, że włosy stają się sprężyste, lśniące i mogą działać wzmacniająco. Szczególnie konsumenci, którzy chcą się obejść bez silikonów i PEG-ów, znajdą dobrą alternatywę w olejkach pielęgnacyjnych - a zwłaszcza w oleju arganowym. Wystarczy wmasować kilka kropli olejku w końcówki 2-3 razy w tygodniu. Stosowany oszczędnie nadaje się jako kuracja bez spłukiwania. Aby uzyskać intensywną kurację na noc, nałóż przed pójściem spać trochę olejku na długości włosów i spłucz następnego ranka.

FAQ olej arganowy

Czy olejek arganowy nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i zanieczyszczonej?

Z tego względu, że olej arganowy nie zatyka porów, można go stosować nawet na problematyczną skórę. Niemniej jednak zgodność i korzyści należy zawsze oceniać indywidualnie.

Czy olej arganowy naprawdę jest tak wyjątkowy w pielęgnacji skóry?

Najcenniejszy olej, niezwykle bogaty w witaminę E i szczególnie skuteczny w pielęgnacji skóry - olej arganowy cieszy się renomą, a oczekiwania są odpowiednio wysokie. Faktem jest, że olej tradycyjnie już od wieków zadomowił się w pielęgnacji skóry Marokańczyków. Od jakiegoś czasu pojawia się także w innych częściach świata i od tamtej pory cieszy się wielkim powodzeniem. 

Na co zwrócić uwagę kupując czysty olejek arganowy

Ze względu na swoją popularność olej arganowy jest często sprzedawany ze znaczną premią cenową. Nie jest rzadkością dodawanie innych olejów neutralnych lub stosowanie alternatywnych metod ekstrakcji w celu zwiększenia wydajności. Ma to negatywny wpływ na profil kwasów tłuszczowych, a także zmniejsza zawartość przeciwutleniaczy. Dlatego kupując zawsze zwracaj uwagę na dodatek „tłoczony na zimno” lub „olej z pierwszego tłoczenia”.

Oto produkty z olejem arganowym

Olej arganowy do twarzy

Kropla luksusu do pielęgnacji Twojej skóry

Olej arganowy do twarzy

Kropla luksusu do pielęgnacji Twojej skóry

Kremy z olejem arganowym

Bogata pielęgnacja na codzień.

Kremy z olejem arganowym

Bogata pielęgnacja na codzień.

Olejek arganowy do włosów

Oleje do włosów z olejkiem arganowym nadają włosom blask i sprężystość.

Olejek arganowy do włosów

Oleje do włosów z olejkiem arganowym nadają włosom blask i sprężystość.

Szampon z olejem arganowym

Szampon wzbogacony olejkiem arganowym dba o Twoje włosy przy każdym myciu.

Szampon z olejem arganowym

Szampon wzbogacony olejkiem arganowym dba o Twoje włosy przy każdym myciu.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Jeśli rozumiesz, jak działają składniki kosmetyków, robisz pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia

El Abassi et al.,
Physicochemical characteristics, nutritional properties, and health benefits of argan oil: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(11):1401-14.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24580537