Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Retinol

Witamina A (retinol) to jedna z najintensywniej przebadanych kosmetycznych substancji pielęgnacyjnych o udowodnionej naukowo skuteczności dermatologicznej. Retinol jest stosowany głównie w leczeniu zmarszczek, na trądzik oraz jako przeciwutleniacz.

Informacje potwierdzone przez biochemiczkę dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty na temat retinolu:

 • Nazwa składnika (INCI): Retinol
 • Działanie: przeciwstarzeniowe, regenerujące, przeciwutleniające
 • Sposób użycia: W kremach lub jako serum
 • Rodzaje skóry: skóra dojrzała ze zmarszczkami i/lub zaburzeniami pigmentacyjnymi oraz trądzikiem

Retinol - podstawy

Retinol rozpuszczalny w tłuszczach należy do pochodnych witaminy A. Witamina A jest niezbędnym składnikiem występującym tylko w organizmach zwierząt oraz ludzi i jest zwykle spożywana w produktach zwierzęcych: jajach, nabiale lub rybach. Witamina A ze źródeł roślinnych pochodzi w dużej mierze z tzw. karotenoidów. Działają one jako witaminy prekursorowe i dlatego nazywane są również prowitaminą A. Dopiero po przetworzeniu w organizmie uwalniają właściwą witaminę A.

Jeśli zbyt mało witaminy A jest przyswajane z pożywieniem, niedobry są często zauważalne nie tylko ze względu na ślepotę nocną, ale także stan skóry: skóra staje się łuszcząca, pomarszczona i blada i ma tendencję do rozwoju zaburzeń rogowacenia. Nie bez powodu witaminie A przypisywana jest również moc odbudowy skóry. Witamina ta zmniejsza wysuszanie skóry, zmiękcza ją, wygładza i nadaje strukturę.

Wpływ retinolu na skórę

Retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji w dermatokosmetykach i jedną z niewielu, które stosowane przez długi czas pomagają widocznie spłycić zmarszczki. Jako przeciwutleniacz retinol chroni również przed stresem oksydacyjnym i jest stosowany w leczeniu trądziku.

Tak działa retinol na skórę:

 • Redukuje zmarszczki, zaburzenia pigmentacji i utratę elastyczności – klasyczne oznaki cery dojrzałej i starzejącej się narażonej na działanie promieni słonecznych
 • Chroni skórę przed wysychaniem
 • Zapewnia ochronę przed infekcją
 • Wspomaga złuszczanie martwych komórek skóry, a tym samym stymuluje tworzenie nowych komórek skóry
 • Ujędrnia skórę poprzez restrukturyzację własnych białek strukturalnych skóry, takich jak elastyna i kolagen
 • Stymuluje tworzenie kolagenu. Zmniejsza to widoczność zmarszczek i blizn (trądzikowych)
 • Działa przeciwutleniająco, dzięki czemu zmniejsza szkodliwy wpływ procesów atakujących strukturę skóry

Retinol, Witamina A, Retinoidy? Co je odróżnia?

Nawet jeśli retinol jest często utożsamiany z witaminą A, witamina A jest, ściśle mówiąc, zbiorczym określeniem wielu naturalnych i syntetycznych substancji. W zależności od kryteriów i klasyfikacji substancje te są często grupowane pod pojęciem retinoidów. Niezależnie od tego, czy jest to witamina A, czy retinoidy, ich cechą wspólną jest rozpuszczalność w tłuszczach i prosta struktura. W swoim działaniu różnią się tym, że są czasem silniejsze i szybsze, czasem słabsze i opóźnione.

Odmienne pierwotne działanie można wyjaśnić, jeśli zrozumie się, że poszczególne związki w ciele stopniowo przekształcają się w rzeczywistą formę. Im więcej etapów trzeba pokonać od estru retinolu do kwasu retinowego, tym bardziej opóźniony i mniej zauważalne są pierwsze efekty działania.

 • Estry retinolu, np.: Octan retinylu, palmitynian retinylu, linoleinian retinylu lub oleinian retinylu
 • Retinol
 • Retinal (retinaldehyd)
 • Kwas retinowy (tretynoina)

Włączenie retinolu do własnej rutyny pielęgnacyjnej: tak to działa

Estry retinolu i retinol (INCI: Retinol) są stosowane przede wszystkim w produktach do pielęgnacji skóry. Z drugiej strony kwas retinowy jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu trądziku i powinien być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Z tego powodu rozpowszechniło się zwiększone stosowanie retinolu w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Podczas kuracji retinolem w przypadku trądziku zaobserowowano, że badani wykazali zmniejszenie zmarszczek na skórze.

Od tego czasu retinol stał się integralną częścią pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Przy zachowaniu poniższych zasad, niezwykłe efekty można osiągnąć stosując produkty pielęgnacyjne zawierające retinol:

 • Retinol jest silnym składnikiem, więc zacznij go używać w niskim stężeniu i powoli go zwiększaj. W szczególności sięgając po tę substancję po raz pierwszy powinno się stopniowo testować swój osobisty próg retinolu, aby uniknąć podrażnień i zaczerwienień. Na przykład: wskazany jest okres ok. 6 tygodni, podczas których aplikacja retinolu odbywa się w odstępie 3-4 dni.
 • Zaleca się stosowanie retinolu wieczorem, gdyż pod wpływem światła może stracić swoją skuteczność. Produkty z retinolem mogą być również używane w ciągu dnia, pod warunkiem stosowanina ochrony przeciwsłonecznej. Używaj kremu przeciwsłonecznego w ciągu dnia, ponieważ skóra staje się nieco bardziej wrażliwa na światło podczas stosowania retinolu.
 • Używaj kremu przeciwsłonecznego w ciągu dnia, ponieważ skóra staje się nieco bardziej wrażliwa na światło podczas stosowania retinolu.
 • Retinol nie jest produktem o natychmiastowym działaniu, dlatego odpowiednie produkty pielęgnacyjne powinny być stosowane regularnie i przez długi czas. Ponieważ wiele procesów wyzwalanych przez retinol wykazuje swoje działanie z pewnym opóźnieniem czasowym. Na przykład zbudowanie nowego kolagenu i elastyny ​​w celu ujędrnienia skóry nie następuje z dnia na dzień.
 • Sam retinol nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby przeciwstarzeniowe lub przeciwtrądzikowe. Zamiast tego najlepiej sprawdza się w kontekście kompleksowej pielęgnacji skóry wraz z innymi antyoksydantami, substancjami nawilżającymi i odżywczymi.

Najlepsze rezultaty osiąga się z produktami, które naprawdę wykorzystują retinol jako składnik, podczas gdy działanie przeciwstarzeniowe estrów retinolu jest prawie znikome. Dlatego szukaj „retinolu” na liście INCI i jeśli zależy Ci na produkcie, który jest jak najbardziej skuteczny, nie daj się zwieść estrom retinolu (rozpoznawalnym po zastosowaniu „retinylu”).

Wniosek: Retinol, budulec pięknej skóry

Wysoce skuteczne produkty z retinolem wymagają zrozumienia ich siły działania. W efekcie większość produktów zawiera albo estry retinolu, albo, jeśli chodzi o czysty retinol, niższy poziom retinolu. Zapobiega to występowaniu skutków ubocznych, a tym samym zapewnia odpowiednie i bezpieczne stosowanie produktu przez użytkowników.

Przy okazji: skuteczne są nie tylko wysokie stężenia retinolu. Nawet w niskich stężeniach długotrwale korzystasz z serum retinolowego lub kremów zawierających retinol – pod warunkiem, że są one stosowane stale. Każdy, kto łączy również retinol z ochroną przeciwsłoneczną, przeciwutleniaczami i innymi składnikami pielęgnacyjnymi skóry, będzie mógł cieszyć się świeżym i zadbanym wyglądem skóry w dłuższej perspektywie.

Kup produkty z retinolem

Kremy z retinolem

Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, retinol jest jednym z najbardziej obiecujących składników. Dzięki kremowi możesz łatwo włączyć składnik do codziennej pielęgnacji skóry.

Kremy z retinolem

Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, retinol jest jednym z najbardziej obiecujących składników. Dzięki kremowi możesz łatwo włączyć składnik do codziennej pielęgnacji skóry.

Serum z retinolem

Dzięki serum możesz indywidualnie wzmocnić codzienną pielęgnację skóry o dodatkowe składniki aktywne.

Serum z retinolem

Dzięki serum możesz indywidualnie wzmocnić codzienną pielęgnację skóry o dodatkowe składniki aktywne.

Kremy pod oczy z retinolem

W okolicach oczu często jako pierwsze pojawiają się drobne zmarszczki. Dlatego retinol jest również popularnym składnikiem kremów pod oczy.

Kremy pod oczy z retinolem

W okolicach oczu często jako pierwsze pojawiają się drobne zmarszczki. Dlatego retinol jest również popularnym składnikiem kremów pod oczy.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Jeśli rozumiesz, jak działają składniki kosmetyków, robisz pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia

Kafi et al., Improvement of naturally aged skin with vitamin A (Retinol); Arch. Dermatol 2007; 143:606-312. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17515510

Shao et al., Molecular basis of retinol anti-ageing properties in naturally aged human skin in vivo. Int J Dermatol Sci. 2016 Jun 4. doi: 10.1111/ics.12348. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261203

Hubbard et al., Reversal of skin aging with topical retinoids. Plast reconstr Surg. 2014 Apr; 133(4):481e-90e. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24675201