Dostawa gratis od 149 zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection      Bezpłatny zwrot przez 30 dni      Dostawa w ciągu 1-2 dni roboczych¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Masło shea

Masło shea to bogata substancja odżywcza, kojąca, ochronna i dobrze tolerowana. Dlatego masło shea znajduje się w wielu produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy i emulsje do skóry suchej, wrażliwej, a nawet atopowej (atopowe zapalenie skóry). Efekty i zalety masła shea w skrócie!

Informacje sprawdzone i stworzone we współpracy z biochemikiem dr. Sarah Schunter z Monachium.

Przegląd faktów masło shea:

  • Nazwa listy składników (INCI): Butyrospermum parkii butter
  • Działanie: wiążące wilgoć, nawilżające, ochronne, pielęgnacyjne, łagodzące, przeciwzapalne
  • Zalecane użycie: kremy i emulsje
  • Rodzaje skóry: odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, ale szczególnie dla skóry suchej i wrażliwej

Masło Shea - podstawy

Orzechy afrykańskiego drzewa shea charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu (17-59 g/100 g suchej masy). Tłuszcz pozyskiwany z orzechów jest mieszanką różnych składników:

  • Triterpeny: klasa substancji tłuszczopodobnych, obejmująca m.in. B. obejmuje również pielęgnacyjny skwalan 
  • Alkohole długołańcuchowe: znane są ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i nawilżających
  • Wolne kwasy tłuszczowe: działają pielęgnująco na skórę i mogą stabilizować barierę skórną
  • Wtórne substancje roślinne: Na przykład fitosterole, witaminy i karotenoidy, które z kolei mają działanie przeciwutleniające. Dzięki temu chronią skórę przed skutkami stresu oksydacyjnego m.in. B. spowodowane promieniowaniem UV, stresem lub czynnikami środowiskowymi i mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się skóry.

Do pielęgnacji skóry stosuje się zarówno nierafinowane, jak i rafinowane masło shea. Nierafinowane masło shea ma żółtawy kolor i jest pozyskiwane tradycyjnymi metodami, co chroni składniki zawarte w maśle. Jednocześnie jednak nierafinowane masło shea nie jest tak stabilne i ma własny silny zapach. Natomiast rafinowane masło shea jest ekstrahowane w procesach ekstrakcji mechanicznej i oczyszczane w procesie produkcyjnym. Produkt końcowy ma biały kolor, nie ma wyczuwalnego samoistnego zapachu i jest bardziej stabilny

niż nierafinowane masło shea - jednak zawartość wartościowych składników jest zazwyczaj nieco niższa.

Tak działa masło shea

Zarówno nierafinowane, jak i rafinowane masło shea ma właściwości odżywcze: wygładzające, ochronne, kojące i zatrzymujące wilgoć. Z tego powodu masło shea jest często używane w czystej postaci do pielęgnacji skóry. Mówi się, że nierafinowane masło shea ma lepsze działanie pielęgnacyjne ze względu na wyższą zawartość witamin. Jednak nieodłączny zapach nierafinowanego masła shea może być odbierany jako nieprzyjemny, dlatego jego stosowanie w kontekście dostępnych na rynku produktów do pielęgnacji skóry stało się ugruntowane.

Masło shea w produktach do pielęgnacji skóry

To, czy produkty pielęgnacyjne zawierają nierafinowane czy rafinowane masło shea, zazwyczaj nie można określić na podstawie wykazu składników (INCI) – chyba że producent wyraźnie tak określa. W kontekście receptury kosmetycznej najczęściej jednak używa się rafinowanego masła shea, ponieważ ma ono lepsze technologicznie właściwości, produkt jest trwalszy, a właściwości pielęgnacyjne porównywalne z nierafinowanym masłem shea. Brak witamin rafinowanego masła shea można łatwo zrekompensować w preparatach kosmetycznych poprzez dodanie witaminy E, karotenoidów i podobnie skutecznych składników. Zawartość witamin w takim preparacie jest zwykle nawet wyższa niż w przypadku nierafinowanego masła shea.

Oprócz właściwości pielęgnacyjnych, masło shea odgrywa również kluczową rolę jako skuteczny wzmacniacz konsystencji. W kremach i emulsjach masło shea zapewnia przyjemną konsystencję preparatu.

Produkty do pielęgnacji skóry z masłem shea

Czyste Masło Shea

Często zadawane pytania masło shea

Czy masło shea jest komedogenne?

W przeciwieństwie do oleju kokosowego czy masła kakaowego, które są również powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry, masło shea nie zatyka porów. Chociaż każda skóra może inaczej reagować na pielęgnację skóry, masło shea na ogół nie jest związane z pojawieniem się wyprysków, zaskórników lub wyprysków. Dlatego masło shea można stosować również do skóry suchej, tłustej lub np. trądzikowej.

Ile witaminy E zawiera masło shea?

Masło shea zawiera rozpuszczalną w tłuszczach, pielęgnującą skórę i regenerującą witaminę E . Jednak zawartość witaminy E w maśle shea jest bardzo zróżnicowana w zależności od zastosowanego procesu produkcyjnego. Zawartość witamin w nierafinowanym maśle shea jest zwykle wyższa niż w rafinowanym maśle shea. Wydaje się, że obszar uprawy ma również wpływ na zawartość witamin. Pomiary 102 różnych maseł shea z 11 krajów wykazały wahania zawartości witaminy E między 29-805 µg na gram masła shea. Na przykład masło shea z gorących i suchych regionów uprawnych (np. Czad Północnoafrykański) ma najwyższe stężenie witaminy E, podczas gdy masło shea z chłodnych regionów górskich (np. Uganda) ma najniższe stężenie witaminy E.

Czy masło shea pomaga przy neurodermitach (atopowym zapaleniu skóry)?

Masło shea działa kojąco i nawilżająco na skórę, z czego mogą skorzystać osoby z neurodermitem. Do tej pory była to głównie obserwacja empiryczna oparta na ogólnym doświadczeniu i subiektywnych odczuciach. Sytuacja badawcza na ten temat jest ogólnie dość słaba, ale istnieją przesłanki, że masło shea jest skuteczne w atopowym zapaleniu skóry. Mniejsze badanie z Hongkongu wykazało, że stosowanie kremu nawilżającego z masłem shea zmniejszyło swędzenie u 75% użytkowników i poprawiło ich jakość życia. Masło shea może być zatem pomocnym i dobrze tolerowanym suplementem w objawowym leczeniu neurodermitów.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, jest pierwszym krokiem w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” – mówi dr. Sarah Schunter. Jako doktor biochemii uwielbia odkrywać często zagadkowe listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co w nich jest i jak działa. Jest przekonana: Dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdej kondycji skóry.

możesz również być zainteresowany:

Czy twoje pragnienie wiedzy nie zostało jeszcze ugaszone?

Odkryj więcej składników

Bibliografia

Honfo FG i wsp. Skład odżywczy produktów shea i właściwości chemiczne masła shea: przegląd. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(5):673-86.

Maranz S i Wiesman Z, Wpływ klimatu na zawartość tokoferolu w maśle shea. J Agric Food Chem., 19 maja 2004;52(10):2934-7.

Hon KL i wsp. Akceptacja, skuteczność i biofizjologia skóry kremu i

Oczyszczacz zawierający kompleks lipidów z ekstraktem z masła shea kontra ceramid

produkt na egzemę. Hongkong Med J. 2015 październik;21(5):417-25.