Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Olej rycynowy

Olej rycynowy, jako olej do pielęgnacji skóry i włosów, ma swoje stałe miejsce w wielu rutynach kosmetycznych. Mówi się nawet, że olej z „cudownego drzewa” ma działanie lecznicze. A ile cudów może zdziałać jako składnik do pielęgnacji skóry?

Informacje zostały sprawdzone i przygotowane we współpracy z biochemiczką dr Sarah Schunter z Monachium.

W SKRÓCIE: OLEJ RYCYNOWY W PIELĘGNACJI SKÓRY

  • Nazwa na liście składników (INCI): Ricinus Communis Seed Oil lub Castor Oil.
  • Działanie: wygładzające, odżywcze, regenerujące
  • Zalecane stosowanie: stosować wieczorem jako uzupełnienie kremu nawilżającego.
  • Rodzaje skóry: skóra sucha i bardzo sucha, może być również stosowany przy atopowym zapaleniu skóry

Właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy, w języku angielskim castor oil, jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Bezbarwny, czasem lekko żółtawy olej rycynowy różni się od innych olejów przede wszystkim tym, że jest stosunkowo gęsty. Wynika to z tego, że nawet w 90% składa się z określonego tłuszczu (trójglicerydu): kwasu rycynolowego. W zależności od jakości i sposobu ekstrakcji oleju rycynowego, zawiera on w różnych ilościach także inne substancje, takie jak wolne kwasy tłuszczowe, sterole lub witaminę E. Często pojawiają się informacje, że olej rycynowy ma szczególnie wysoką zawartość witaminy E. W rzeczywistości jednak zawartość witaminy E (ok. 400-500 mg/kg) nie jest wyższa niż w porównywalnych olejach roślinnych, takich jak olej arganowy, olej marula czy olej migdałowy.

Olej rycynowy nie nadaje się do spożycia. Nie dość, że ma nieprzyjemny smak, to jeszcze działa przeczyszczająco (po spożyciu w ilości 10-30 ml). W medycynie olej rycynowy jest często stosowany jako nośnik dla innych substancji. Odgrywa również pewną rolę w dermatologii: ponieważ dobrze wnika w przestrzenie między komórkami warstwy rogowej, jest stosowany np. w leczeniu następujących problemów skórnych:

  • Skóra łuszcząca się i sucha
  • Blizny
  • Plamy starcze

Olej rycynowy w kosmetyce

Olej rycynowy tłoczony na zimno ma działanie odżywcze i wygładzające, może być stosowany do pielęgnacji skóry, włosów, rzęs, brwi i paznokci. Zastosowanie i działanie oleju rycynowego w szczegółach:

Olej rycynowy dla skóry

Oleje pielęgnacyjne są idealnym uzupełnieniem wieczornej rutyny. Nałóż kilka kropel oleju rycynowego na twarz i wmasuj w skórę. To, czy używasz oleju po, przed czy razem z kremem nawilżającym, zależy od Twoich własnych preferencji. Jednak w każdym przypadku należy pamiętać o tym, aby zawsze łączyć olej z kremem nawilżającym, sama pielęgnacja olejem nie jest wystarczająca. Jeśli następnego dnia rano na twarzy zauważysz jeszcze resztki oleju, możesz je po prostu zmyć.

Jak prawie wszystkie oleje, olej rycynowy zmiękcza, regeneruje i pielęgnuje skórę. Zadbana skóra zawsze wygląda na mniej suchą lub matową, a zmarszczki i drobne linie stają się mniej widoczne. Dzięki temu przyjęło się, że olej rycynowy działa aktywnie przeciwstarzeniowo i może mieć pozytywny wpływ na redukcję zmarszczek, plam starczych, ale także wyprysków czy cieni pod oczami. Jednak nawet jeśli stosowanie oleju rycynowego jest efektywnym i korzystnym uzupełnieniem pielęgnacji, w kosmetyce istnieją skuteczniejsze alternatywy na wspomniane problemy. Należą do nich retinol, witamina C, niacynamid i kwas azelainowy.

Oprócz zastosowania w czystej postaci, olej rycynowy jest uzupełniającym składnikiem kosmetycznym różnych produktów do pielęgnacji skóry. 

Olej rycynowy do ust

Olej rycynowy nadaje skórze delikatny połysk, dlatego bardzo często można go znaleźć w produktach do pielęgnacji ust, takich jak balsamy, błyszczyki czy szminki. Można wprawdzie stosować go bezpośrednio na usta, lecz jego smak jest raczej nieprzyjemny, choć bardzo subtelny.

Olej rycynowy na rzęsy i brwi

Olej rycynowy można łatwo nałożyć na rzęsy za pomocą szczoteczki do rzęs. Ale uwaga, stosowany w ciągu dnia, może wpływać na trwałość tuszu do rzęs. Dlatego najlepiej stosować go wieczorem i na noc. Następnego dnia rano usuń resztki oleju za pomocą chusteczki kosmetycznej.

W ostatnich latach olej rycynowy wzbudził zainteresowanie jako alternatywa dla konwencjonalnych serów do rzęs (z prostaglandynami). Powszechnie uchodzi za produkt, który wspomaga wzrost brwi i rzęs oraz sprawia, że włoski wydają się ciemniejsze – często potwierdzają to porównania przed i po aplikacji oleju rycynowego na rzęsy i brwi. Jednak włoski wydają się ciemniejsze głównie ze względu na działanie pielęgnacyjne i nadające połysk. Dłuższe, grubsze brwi i rzęsy są zazwyczaj efektem zabiegów pielęgnacyjnych i nie można uzasadniać ich intensywniejszym wzrostem. 

Przy okazji, nie przejmuj się, jeśli olej rycynowy dostanie się do oczu. Jest to zupełnie nieszkodliwe – olej rycynowy znajduje się między innymi w leczniczych kroplach do oczu. 

Olej rycynowy do włosów

Przy użyciu oleju rycynowego można pielęgnować suche, łamliwe lub zniszczone włosy, ale także suchą skórę głowy. Umyj włosy jak zwykle, a następnie wmasuj kilka kropel oleju rycynowego w skórę głowy i włosy. Pozostaw na około 2 godziny lub całą noc, a następnie zmyj szamponem.

Taka pielęgnacja może pozytywnie wpłynąć na długość włosów, ponieważ zadbane włosy są mniej podatne na łamanie się czy rozdwajanie końcówek. Nie oznacza to jednak, że olej rycynowy aktywnie wspomaga wzrost włosów lub ma wpływ na fazę wzrostu włosów.

Olej rycynowy do paznokci

Łamliwe paznokcie, popękane skórki? Wmasuj olej rycynowy w paznokcie i skórki i pozostaw na 20-30 min lub na noc. Usuń nadmiar oleju wacikiem. Regularne stosowanie może poprawić wytrzymałość paznokci i nadać większą elastyczność skórkom.

FAQ dotyczące oleju rycynowego

Czy olej rycynowy wspomaga wzrost rzęs i włosów?

Pozytywny wpływ oleju rycynowego na rzęsy i włosy wynika z jego właściwości odżywczych. W efekcie rzęsy i włosy wydają się dłuższe. Jednak olej rycynowy nie wpływa aktywnie na wzrost rzęs i włosów.

Czy olej rycynowy działa na brodawki?

Medycyna naturalna wykorzystuje olej rycynowy w leczeniu brodawek. Skuteczność oleju rycynowego w tym kontekście wynika głównie z obserwacji empirycznych, dowody naukowe są skąpe. Każdy, komu przeszkadzają brodawki lub inne zmiany skórne, powinien skonsultować się z dermatologiem – od lekarza otrzyma indywidualną i skuteczną pomoc.

Czy olej rycynowy jest toksyczny?

Olej rycynowy sam w sobie nie jest toksyczny. Podczas produkcji oleju powstaje jednak silnie toksyczna rycyna i nieco mniej toksyczna rycynina, a jako produkt uboczny także alergen. Substancje te nie znajdują się jednak w gotowym oleju, gdyż są oddzielane w procesie tłoczenia i ekstrakcji.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Oleje roślinne

Olej arganowy

Olej arganowy nazywany jest również marokańskim złotem. Pozyskiwany w skomplikowany sposób, może być również wartościowy w pielęgnacji skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oleje roślinne

Skwalan

Skwalan nadaje skórze jedwabistą gładkość i nadaje się również do pielęgnacji skóry problemowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Ceramidy

Ceramidy mogą pomóc w stabilizacji bariery ochronnej skóry i pozytywnie wpływają na poziom jej nawilżenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Olej rycynowy

(1)