Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Caprylic/Capric Triglyceride

Podstawą wielu produktów pielęgnacyjnych jest olej neutralny Caprylic/Capric Triglyceride: dobrze tolerowany i pielęgnujący syntetyczny lipid.

Informacje sprawdzone i opracowane we współpracy z biochemikiem dr Sarah Schunter z Monachium.

W skrócie: olej neutralny

  • Nazwa na liście składników (INCI): Caprylic/Capric Triglyceride
  • Działanie: wygładzające, pielęgnujące
  • Zalecenia dotyczące stosowania: Oleje neutralne takie jak Caprylic/Capric Triglyceride stanowią podstawę wielu emulsji, nawilżaczy i kremów
  • Typy skóry: bardzo dobrze tolerowany, dlatego nadaje się również dla skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia

Oleje neutralne – podstawy

Bariera skórna jest niezbędna dla zdrowej i ""normalnej"" skóry. Składa się ona z substancji rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach. Lipidy, tłuszcze lub oleje są rozpuszczalnymi w tłuszczach składnikami bariery skórnej. Dlatego też lipidy są integralną częścią kosmetyków do pielęgnacji skóry. Aby uzyskać skuteczny efekt pielęgnacyjny, lipidy niekoniecznie muszą pochodzić ze źródeł naturalnych (np. olejów roślinnych). Syntetyczna produkcja z gliceryny i kwasów tłuszczowych może również zapewnić pielęgnacyjne i dobrze tolerowane przez skórę lipidy. Właściwości fizjologiczne syntetycznych lipidów są porównywalne do tych naturalnie występujących. 

W zależności od tego, które kwasy tłuszczowe są łączone z gliceryną, wytwarzane są różne lipidy (trójglicerydy). Na przykład, jeśli stosowane są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, wytwarzane są tak zwane oleje neutralne.

Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy: wpływ na skórę

Szeroko stosowanym przedstawicielem grupy olejów neutralnych w kosmetykach do pielęgnacji skóry jest trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy. W tym przypadku kwasy tłuszczowe kaprylowy i kaprynowy połączone są z gliceryną. Powstały lipid charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • Wygładza i odżywia skórę,
  • Szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze,
  • Dobrze tolerowany i o niskiej zawartości substancji drażniących, dlatego nadaje się również do skóry wrażliwej, delikatnej lub podrażnionej,
  • Niekomedogenny, dlatego nadaje się również do skóry tłustej lub trądzikowej.

Trójgliceryd kaprylowy/kaprynowy to płynny, lekko żółty olej bez wyczuwalnego zapachu. W preparacie kosmetycznym działa jako rozpuszczalnik dla innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, na przykład witaminy E, bakuchiolu, koenzymu Q10. Zastosowanie trójglicerydu kaprylowego /kaprynowego zapewnia, że dany produkt pielęgnacyjny pozostawia na skórze lekkie i przyjemne wykończenie. Ze względu na stabilność przed utlenianiem, produkty z trójglicerydami kaprylowymi/kaprynowymi charakteryzują się wysoką trwałością.

Produkty do pielęgnacji skóry z trójglicerydem kaprylowym/kaprynowym

Trójglicerydy kaprylowe/kaprynowe mogą być stosowane do produkcji lekkich emulsji, kremów i środków nawilżających. Są łatwe w aplikacji, wykazują dobre właściwości absorpcyjne i pozostawiają miękkie wykończenie na skórze.

Trójglicerydy kaprylowe/kaprynowe mogą być stosowane w produktach do pielęgnacji skóry w stężeniach 2-100%.

Czy oleje neutralne powodują zanieczyszczenia?

Neutralny olej z trójglicerydów kaprylowych/kaprynowych jest niekomedogenny, więc nadaje się również do skóry z niedoskonałościami lub trądzikowej.

Trójgliceryd kaprylowy/kaprynowy na zapalenie okołoustne

Nadmiernie zadbana skóra, znana również jako "choroba stewardess" lub okołoustne zapalenie skóry, to stan podrażnionej skóry. Charakteryzuje się suchą, zaczerwienioną i podrażnioną skórą - szczególnie wokół ust. Kosmetyczna "dieta zerowa" jest zwykle wskazana w przypadku POD, ale często lekki, mało drażniący schemat pielęgnacji skóry może przynieść ulgę. W tym celu często stosuje się produkty z neutralnym olejem kaprylowym/trójglicerydem kaprylowym.

Dlaczego warto stosować oleje neutralne zamiast naturalnych?

Oleje neutralne nie mają na celu zastąpienia olejów naturalnych, ale mogą stanowić dla nich alternatywę. Jedną z zalet olejów neutralnych jest ich stabilność, która sprawia, że produkty kosmetyczne są mniej podatne na zepsucie. Ponadto oleje neutralne nie zawierają substancji towarzyszących, które występują w olejach naturalnych. Często te substancje towarzyszące są pożądane (np. witaminy, wtórne substancje roślinne, przeciwutleniacze), ale jeśli są drażniące (np. olejki eteryczne, drażniące ekstrakty), oleje neutralne stanowią alternatywę o niskim działaniu drażniącym.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Składniki aktywne

Gliceryna

Gliceryna to prosty składnik pielęgnacyjny, który znajduje się w bazie wielu kremów. Jest dobrze tolerowany, dostarcza cennej wilgoci i może skutecznie przenikać do głębokich warstw skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oleje roślinne

Olej kokosowy

Olej kokosowy zapewnia suchej i wrażliwej skórze naturalną ochronę przed utratą wilgoci.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oleje roślinne

Skwalan

Skwalan zapewnia jedwabiste uczucie na skórze i nadaje się również do pielęgnacji skóry z problemami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Caprylic/Capric Triglyceride

(1)
Hity
Kolor
Rodzaj produktu
Marka
Dla kogo
Ocena
Cena
Sortuj według: