Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Gliceryna

Prawie każdy produkt do pielęgnacji skóry zawiera glicerynę. Nic dziwnego, ponieważ gliceryna nawilża, odżywia i pielęgnuje skórę. Dodatkowo jest prostym, skutecznym i dobrze tolerowanym składnikiem.

Informacje zweryfikowane i opracowane we współpracy z biochemikiem Dr. Sarah Schunter z Monachium.

Krótko i zwięźle: Gliceryna

  • Nazwa na liście składników (INCI): Glycerin
  • Działanie: nawilżające, odżywcze, ochronne
  • Zalecane stosowanie: szczególnie w serach, lotionach i kremach
  • Rodzaje skóry: odpowiednia dla wszystkich rodzajów skóry

Gliceryna: Podstawy

Pod względem chemicznym gliceryna należy do alkoholi. Ściśle rzecz biorąc, jest to tzw. alkohol trójwartościowy. Ale podczas gdy wiele osób omija szerokim łukiem takie składniki (INCI) jak Alcohol denat. lub Alcohol, w przypadku gliceryny mówimy o „dobrym” alkoholu. Jednym z powodów jest zdolność gliceryny do silnego przyciągania wody, która bardzo pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Tak wysoka skuteczność wynika z tego, że gliceryna dobrze wnika w wierzchnią warstwę skóry: jest bardzo małą cząsteczką i rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczu.

Mimo że gliceryna stosowana w produktach do pielęgnacji skóry jest zwykle pozyskiwana syntetycznie, jest ona z natury substancją pielęgnującą skórę. Powstaje między innymi podczas rozszczepiania tłuszczów. Występują one m.in. w skórze (jako składnik bariery ochronnej), ale także na skórze (sebum).

Przypomnienie

Sebum

Sebum, czyli łój skórny, jest wytwarzane przez gruczoły łojowe z martwych komórek skóry. Jest to niejednorodna mieszanina tłuszczów (trójglicerydów), skwalenu, wosków i kwasów tłuszczowych, która natłuszcza skórę i włosy, zapobiegając ich wysuszaniu. Jeśli wytwarzana ilość sebum jest zbyt duża (łojotok), skóra jest oleista lub tłusta; z kolei zbyt mała ilość sebum (sebostaza) sprawia, że skóra wydaje się sucha i niekiedy popękana.

Wbrew wielu powszechnym opiniom, na produkcję sebum praktycznie nie wpływa dieta. Jest to przede wszystkim proces hormonalny. Testosteron pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum, natomiast estrogen działa hamująco.

Działanie gliceryny na skórę

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry, a zwłaszcza zewnętrznej warstwy rogowej naskórka (łac. stratum corneum). Dlatego też nie należy tracić zbyt dużej ilości wody przez skórę. Zapobieganie temu jest zadaniem naszej skóry i bariery skórnej. Dodatkowo utratę wody można również zredukować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Tu z pomocą przychodzą produkty pielęgnacyjne i wiążące cząsteczki wody (humektanty), takie jak gliceryna.

Humektanty mogą poprawić poziom nawilżenia skóry poprzez zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL), dzięki czemu mniej wody przedostaje się ze skóry na zewnątrz.

Efekty działania gliceryny w skrócie

  • Nawilżenie: nawilża warstwę rogową skóry
  • Pielęgnacja: nadaje skórze miękkość
  • Ujędrnienie: poprawia elastyczność skóry
  • Ochrona: chroni skórę przed odwodnieniem i podrażnieniami, wzmacnia barierę skórną

Gliceryna w produktach do pielęgnacji skóry

Ze względu na swoje właściwości gliceryna pojawia się w niemal każdym produkcie do pielęgnacji skóry. Gliceryna wraz z wodą i/lub olejami stanowi bazę wielu kremów. Ale jest również szeroko stosowana w lekkich lotionach i serach, ponieważ pielęgnuje skórę bez obciążania jej i poprawia elastyczność.

Pewnego rodzaju miejskim mitem jest to, że gliceryna jest szkodliwa dla skóry. Wynika to z właściwości gliceryny polegających na silnym przyciąganiu wody. Z jednej strony właściwość ta jest nader pożądana i jest powodem, dla którego prawie wszystkie produkty do pielęgnacji skóry zawierają glicerynę, lecz z drugiej strony może to być również zbyt wiele dobrego. Jeżeli poprzez środowisko (np. wilgotność powietrza) lub produkt do pielęgnacji nie dostarcza się wystarczającej ilości wody, gliceryna chłonie wodę z głębszych warstw skóry. Teoretycznie może to prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry.

Są to jednak bardziej rozważania teoretyczne niż rzeczywisty problem – zjawisko to występuje tylko w przypadku bardzo wysokich stężeń gliceryny (ok. 15-20%). Produkty pielęgnacyjne do twarzy zawierają zwykle 3-5 % gliceryny, w produktach do ciała czasem może być jej więcej. W takich ilościach zawsze przeważa nawilżające i pielęgnujące działanie gliceryny.

FAQ Gliceryna

Czy gliceryna wysusza skórę?

Więcej nie oznacza automatycznie lepiej. Można to zaobserwować również w przypadku gliceryny, która w zbyt wysokich stężeniach (powyżej 15-20%) może wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Produkty do pielęgnacji skóry z gliceryną mają więc odpowiednią formułę, abyśmy mogli korzystać z jej pielęgnacyjnych i nawilżających właściwości.

Pielęgnacja skóry gliceryną – jak działa najlepiej?

Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne gliceryna stanowi bazę wielu popularnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Optymalną skuteczność w lepszym nawilżeniu skóry wykazuje przede wszystkim w emulsjach typu olej w wodzie (O/W). Emulsje te charakteryzują się tym, że cząsteczki oleju otoczone są wodą – gliceryna jest więc już poprzez produkt zaopatrzona w odpowiednią ilość wody, dzięki czemu nie jest ona odbierana skórze.

Tak na marginesie, większość produktów do pielęgnacji skóry ma formułę emulsji O/W, ponieważ szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze.

Dla jakiego typu skóry odpowiednia jest gliceryna?

Gliceryna, podobnie jak naturalne czynniki nawilżające, kwasy tłuszczowe i oleje, stanowi bazę wielu produktów do pielęgnacji skóry. Ponieważ gliceryna jest substancją naturalnie występującą w skórze, jest dobrze tolerowana przez wszystkie rodzaje skóry i można ją znaleźć w produktach pielęgnacyjnych przeznaczonych do każdego typu skóry: zarówno suchej, normalnej, jak i tłustej, do skóry podrażnionej, do skóry dojrzałej lub bardzo młodej skóry dziecka.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Składniki aktywne

Wazelina

Wazelina wspiera skórę w szczególnie surowych warunkach i chroni ją przed zimnem i wiatrem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Q10

Koenzym Q10 jest antyoksydantem, który występuje naturalnie w naszym organizmie i przyczynia się do zachowania młodego wyglądu skóry. Niestety, produkcja koenzymu Q10 zmniejsza się wraz z wiekiem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy potrafi wiązać duże ilości wody. Dzięki temu może pozytywnie wpływać na nawilżenie skóry. Ponadto kwas hialuronowy sprawia, że skóra wygląda młodziej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ