Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Worki pod oczami

Jaka jest przyczyna worków pod oczami i jak one powstają? Czym różnią się od cieni pod oczami i jaką rolę odgrywa tu wiek? I co można zrobić z workami pod oczami? Udzielamy najważniejszych odpowiedzi!

Informacje zostały zweryfikowane i opracowane we współpracy z biochemikiem dr. Sarah Schunter z Monachium.

W skrócie: worki pod oczami

  • W kosmetologii worki pod oczami to termin używany do opisania opuchniętych okolic dolnej powieki.
  • Rozwój worków pod oczami jest spowodowany różnymi indywidualnymi czynnikami, takimi jak styl życia, predyspozycje lub rodzaj skóry.
  • Produkty pielęgnacyjne mogą mieć działanie zapobiegawcze, ale nie mogą całkowicie usunąć worków pod oczami.

Worki pod oczami: wygląd i powstawanie

Terminy cienie i worki pod oczami są często używane jako synonimy i stosowane zamiennie. Jednak podczas gdy cienie pod oczami różnią się między sobą i bywają bardziej lub mniej widoczne, worki pod oczami są zjawiskiem bardziej trwałym.

W sensie kosmetycznym worki pod oczami należą do kategorii cieni pod oczami. Tutaj również mamy do czynienia z opuchlizną spowodowaną gromadzeniem się wody i/lub tłuszczu w okolicy dolnej powieki. Wraz z wiekiem, opuchlizna ta jest coraz bardziej widoczna. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem lat skóra staje się cieńsza, bardziej przezroczysta i zwiotczała - traci elastyczność i sprężystość, przez co opuchlizna wokół oczu staje się bardziej widoczna.

Proces starzenia się skóry z jednej strony jest wynikiem działania czynników naturalnych (wewnętrznych), ale może również zostać przedwcześnie przyspieszony przez czynniki zewnętrzne. Szczególnie indywidualny tryb życia, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stres czy promieniowanie UV mogą przyczynić się do powstawania worków pod oczami. Ochrona skóry przed przedwczesnym starzeniem jest zatem zawsze środkiem zapobiegawczym przeciw workom pod oczami.

Kremy z filtrem UV przeciwstarzeniowe

Co zrobić z workami pod oczami?

Cienie i worki pod oczami - choć są niechcianymi zjawiskami- stanowią przede wszystkim problem kosmetyczny. Zwłaszcza cienie pod oczami można ukryć za pomocą kosmetyków do makijażu lub zmniejszyć ich widoczność dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Kryjący korektor

Pielęgnacja skóry i ochrona przed promieniami UV to ważne środki ostrożności zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się skóry wokół oczu. W szczególności słońce jest powszechnie niedocenianym czynnikiem starzenia się skóry: około 80% przedwczesnego starzenia się skóry jest spowodowane promieniowaniem UV. Powstawanie drobnych linii i zmarszczek oraz utratę sprężystości i elastyczności można spowolnić stosując ochronę przed promieniowaniem UV. Ostatecznie przyczynia się to również bezpośrednio do tego, że worki pod oczami pojawiają się później lub są mniej widoczne.

Mówiąc prostym językiem, oznacza to również, że gdy worki pod oczami już się pojawią, nie można ich "usunąć" za pomocą pielęgnacji, a jedynie zmniejszyć ich widoczność. Jeśli chcesz usunąć worki pod oczami lub znacznie je zmniejszyć, będziesz potrzebować interwencji medycznej:

Chirurgiczne usuwanie worków pod oczami:

Podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym usuwana jest nagromadzona woda i/lub tłuszcz, a skóra zostaje napięta.

Ostrzykiwanie worków pod oczami:

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do kanalika łzowego ujędrnia i podnosi obszar pod oczami.

Laserowe zabiegi na worki pod oczami 

Zabiegi laserowe mogą napinać głębokie warstwy skóry, a tym samym odmładzać jej wygląd - również w przypadku worków pod oczami.

Kremy pod oczy o działaniu kryjącym

FAQ – worki pod oczami

Jaką pielęgnację stosować na worki pod oczami?

Serum, kremy, płatki pod oczy - wszystko to może mieć działanie pielęgnacyjne w przypadku worków pod oczami. Produkty do pielęgnacji skóry wykorzystujące kolagen, kwas hialuronowy lub niektóre silikony mają działanie maskujące i lekko wypełniające.

Produkty z filtrem przeciwsłonecznym zapobiegają powstawaniu worków pod oczami i wiotczeniu skóry: zmniejsza to oznaki przedwczesnego jej starzenia się, a skóra dłużej pozostaje witalna i jędrna.

Czy istnieje cudowne lekarstwo na worki pod oczami?

Raz po raz pojawiają się porady i sugestie dotyczące produktów, które obiecują skuteczne rozwiązanie problemu worków pod oczami. Niestety, prawda jest taka, że nie ma cudownego lekarstwa na worki pod oczami. Ostatecznie jest to połączenie wielu czynników, które mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd worków pod oczami. Obejmują one pielęgnację skóry, indywidualny stan skóry, styl życia, makijaż i, w razie potrzeby, medycynę estetyczną.

Jaka jest różnica między cieniami a workami pod oczami?

Podkrążone oczy i worki pod oczami są jak owoce i jabłka. Wszystkie jabłka są owocami, ale nie wszystkie owoce są jabłkami. Tak więc worki pod oczami należy rozumieć jako kategorię cieni pod oczami, ale nie wszystkie cienie pod oczami są automatycznie workami pod oczami. Worki pod oczami występują najczęściej w przypadku skóry dojrzałej i starzejącej się. Chociaż gromadzenie się tłuszczu i/lub wody również odgrywa tutaj rolę, worki pod oczami zapisują się na twarzy wyraźniej niż cienie pod oczami z powodu utraty napięcia i elastyczności. Podczas gdy cienie pod oczami mogą również zanikać i reagować na pewne zabiegi kosmetyczne, pojawienie się worków pod oczami jest trwałe.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Składniki aktywne

Resweratrol

Resweratrol może pomóc chronić komórki skóry, a także kolagen i elastynę. Ten przeciwutleniacz jest często stosowany w produktach przeciwstarzeniowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy może wiązać duże ilości wody. Dzięki temu może pozytywnie wpływać na poziom nawilżenia skóry. Ponadto kwas hialuronowy może sprawić, że skóra będzie wyglądać tymczasowo młodziej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Retinol

Retinol jest szczególnie korzystny dla skóry dojrzałej i z przebarwieniami. Składnik ten może redukować zmarszczki, trądzik i plamy pigmentacyjne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Worki pod oczami

(1)