Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Jak zakryć przebarwienia i plamy starcze?

Brązowawe plamy na twarzy: dla niektórych są irytujące lub przez innych są one uwielbiane. Powiemy Ci, skąd się biorą plamy starcze lub pigmentacyjne, czy są szkodliwe i jak możesz im zapobiegać. Wyjaśnimy Ci również, jak rozjaśnić skórę plamami pigmentacyjnymi, jak skutecznie je zatuszować i wprowadzimy Cię w ostateczną rutynową pielęgnację przebarwień. 

Plamy pigmentacyjne: co to jest?

Plamy pigmentacyjne lub plamy starcze to brązowawe przebarwienia na skórze. Wywoływane są przez tak zwane melanocyty, które zapewniają, że Twoja skóra wytwarza barwnik melaninę. Melanina to czerwono-brązowy pigment. Jeśli tworzy się nieregularnie, pojawiają się plamy pigmentowe. Każda plama jest inna - inaczej ukształtowane, duże i intensywne. Plamy pigmentowe, takie jak piegi tworzą się one w zależności od predyspozycji genetycznych. Na inne typy przebarwień mają wpływ czynniki zewnętrzne, np. wielokrotne wystawianie swojej skóry na słońce i brak wystarczającej ochrony przed promieniowaniem UV.

Przebarwienia i plamy starcze: jak powstają?

Regularne wystawianie skóry na działanie słońca i bez odpowiedniej ochrony przez wiele lat przyśpiesza jej starzenie. Następnie na dłoniach i twarzy powstają zmarszczki i brązowawe plamy. Wiele osób używa terminu „plamy starcze” jako synonimu „plam pigmentacyjnych”. Prawdopodobnie dlatego, że brązowe przebarwienia skóry są powszechne u osób starszych. Jednak młode kobiety i mężczyźni mogą również rozwijać plamy pigmentowe. Oto najczęstsze przyczyny.

Promieniowanie UV

Często na skórze pojawią się ciemne plamy, jeśli pozostawisz ją wystawioną na słońce bez ochrony. Dlatego ważne jest, aby latem zawsze stosować ochronę przeciwsłoneczną. W pierwszej kolejności do pielęgnacji twarzy najlepiej stosować krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy. Zatrzymuje on szkodliwe promienie UV i zapobiega nierównomiernym przebarwieniom skóry.

Hormony

Twoje hormony mogą również powodować pojawienie się plam pigmentowych. Na przykład u wielu kobiet w okresie menopauzy, w czasie ciąży, po ciąży lub w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych na skórze pojawiają się plamy pigmentowe. Nie martw się: to jest naturalne. Gdy tylko równowaga hormonalna wróci do równowagi, plamy same znikną.

Leki, perfumy, dezodoranty

Niektóre leki powodują, że skóra jest szczególnie wrażliwa na światło. Plamy pigmentowe pojawiają się wtedy znacznie szybciej. Dlatego jeśli regularnie zażywasz leki, zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i dowiedz się o możliwych skutkach ubocznych. Perfumy lub dezodoranty mogą również powodować brązowawo-czerwonawe plamy na skórze. Jeśli Twoja skóra zaczerwieni się po nałożeniu lub spryskaniu, a także swędzi i napina, nie są to plamy pigmentowe. Tego typu zaczerwienienie może wskazywać na tak zwane kontaktowe zapalenie skóry. Występuje, gdy Twoja skóra jest uczulona na alkohol lub określone substancje zapachowe. W takim przypadku używaj łagodnych dezodorantów bez alkoholu i substancji zapachowych i przez chwilę zrezygnuj z używania się perfum.

Ważne: czasami brązowawe plamy mogą wskazywać na choroby skóry. Jeśli rzekomy pigment lub plamy starcze są patologiczne, mogą się powiększyć lub posiadać nieregularny kształt oraz ich barwa także ulega zmianie. W takich przypadkach umów się na wizytę u dermatologa - wspólnie wyjaśnisz, czy zmiany skórne są chorobą.

Zapobiegaj lub zmniejszaj plamy pigmentowe: te produkty Ci pomogą

Dzięki skutecznej rutynie oczyszczania i pielęgnacji twarzy można w szczególności zapobiegać plamom pigmentowym. Nawet jeśli istnieje możliwość, że plamy pigmentowe same blakną, możesz krok po kroku pomóc redukować przebarwienia. W Twojej rutynie przeciwdziałającej przebarwieniom niezbędne są trzy produkty - łagodny peeling, serum i skuteczny filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30 do 50. Powód: peelingi chemiczne usuwają martwy naskórek i stymulują odnowę komórkową. Serum do twarzy wzbogacone składnikami aktywnymi takimi jak alfa-arbutyna rozjaśnia przebarwienia. Produkty peelingujące i rozjaśniające sprawiają, że Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa na światło. Dlatego potrzebuje specjalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Produkty przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie do twarzy są „lżejsze” niż kremy do ciała z ochroną UV. Dzięki lekkiej formule nie zatykają Twoich porów. Skóra może wtedy „oddychać”, a zanieczyszczenia nie mają żadnych szans. Wiele kremów zawiera również składniki aktywne, takie jak gliceryna, które dodatkowo odżywiają i nawilżają skórę.
Uwaga: peeling chemiczny może podrażniać skórę. Dlatego przed pierwszym nałożeniem go na twarz należy wykonać test. To bardzo proste: nałóż jedną lub dwie krople peelingu na oczyszczone przedramię i pozostaw na skórze na 24 godziny. Po upływie czasu możesz go zmyć. Czy Twoja skóra jest zaczerwieniona, swędzi lub boli? To wyraźny sygnał: pod żadnym pozorem nie należy nakładać tego produktu na twarz. Nie widzisz zaczerwienienia i nie czujesz swędzenia? Jupi - to znaczy, że możesz użyć peelingu. Ale nawet wtedy postępuj ostrożnie - powoli przyzwyczajaj skórę do produktu i początkowo używaj go maksymalnie raz w tygodniu.

Co jest równie ważne: przeprowadź badania, zanim połączysz peeling chemiczny z serum. Ponieważ różne składniki aktywne mogą działać na siebie negatywnie, tzn. w połączeniu ze sobą mogą podrażniać skórę. Przykład: witamina C i niancimid skutecznie przeciwdziałają plamom pigmentowym, lecz oddzielnie. Unikaj podrażnień skóry i nie stosuj rutynowo witaminy C razem z peelingami chemicznymi - w ten sposób sobie nie zaszkodzisz. Teraz podpowiemy Ci, jak może wyglądać Twoja idealna pielęgnacja redukująca przebariwenia:

Jak prawidłowo używać peelingów

w celu dogłębnego oczyszczenia skóry?

Żegnajcie przebarwienia - w czterech krokach: Twoja rutyna pielęgnacyjna przeciw przebarwieniom

  • Dokładne oczyszczanie: Oczyść twarz rano i wieczorem żelem lub pianką na bazie wody. Obie opcje delikatnie usuwają zanieczyszczenia. Wybierz łagodny produkt, który pasuje do Twojego rodzaju skóry i pozostawia nienaruszoną naturalną barierę ochronną skóry.
  • Peeling lub serum z witaminą C: Nałóż na dłoń dwie do trzech kropli peelingu z kwasem AHA lub BHA, a następnie delikatnie nałóż na twarz. Możesz przeczytać, co oznaczają terminy „AHA” i „BHA” w naszym poradniku dotyczącym peelingu. Zawsze używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania.
    W zależności od tolerancji i preferencji, w niektóre wieczory zamiast peelingu stosujesz serum rozjaśniające, na przykład z witaminą C. Serum z witaminą C stosujesz jak peeling: wlej kilka kropli w dłoń, a następnie nałóż na twarz. Możesz zmieniać oba produkty, ale nie używaj ich razem.
  • Pielęgnacja: bogata pielęgnacja uzupełnia rutynę. Kremy z olejem arganowym lub skwalanem zapewniają idealne nawilżenie, aksamitnie miękką skórę. Rano lub przed wyjściem z domu przejdź do kroku czwartego.
  • Ochrona przeciwsłoneczna: Przed wyjściem z domu załóż na twarz krem ​​przeciwsłoneczny z filtrem SPF co najmniej 30. Nie bądź oszczędna: dopiero około pół łyżeczki kremu skutecznie chroni przed promieniowaniem UV.

Czysta skóra - bez plam pigmentacyjnych: te składniki są szczególnie skuteczne

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy głęboko oczyszcza pory i wyrównuje nierówności. Twoja cera wygląda równomiernie i świeżo.

Alfa arbutyna

Alfa arbutyna jest pozyskiwana z liści morwy. Substancja czynna działa szczególnie przeciw przebarwieniom i rozjaśnia brązowawe plamy.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy rozświetla skórę, usuwając martwy naskórek. W ten sposób wyrównuje nierówności.

Kwas witaminy A - Retinol

Kwas witaminy A jest również znany jako retinol. Ten głęboko działający składnik aktywny złuszcza skórę i stymuluje produkcję kolagenu - skutecznie redukuje zmarszczki.

Witamina C

Witamina C usuwa przebarwienia komórek na powierzchni skóry. Hamuje tworzenie się melaniny w głębszych warstwach skóry. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu chroni przed starzeniem.

Skuteczna redukcja przebarwień i plam starczych: Twoje must-haves

  • Żel lub pianka do mycia twarzy
  • Peeling, zum Beispiel mit Salizyl- oder Milchsäure und/beziehungsweise ein aufhellendes Serum, zum Beispiel mit Alpha-Arbutin oder Vitamin C
  • Peeling np. z kwasem salicylowym lub mlekowym i / lub serum rozjaśniające np. Z alfa arbutyną lub witaminą C.
  • Krem z filtrem / SPF

Z odpowiednią pielęgnacją

uzyskasz pięknie rozświetloną skórę

Zakrywanie plam starczych i przebarwień: tak to działa

Jeśli przeszkadzają Ci plamy pigmentacyjne, możesz je pokryć korektorem. Masz do wyboru wiele różnych produktów - od klasycznych korektorów w sztyfcie po korektory w kremie, tzw. korektory kamuflażowe. Aby zakryć przebarwienia, najlepiej stosować produkty w płynie, które pasują do odcienia skóry.

Użyj produktu o wysokim kryciu, aby uzyskać równomierną cerę. Produkty można łatwo rozetrzeć za pomocą gąbki do makijażu. Nałóż kilka kropli korektora na grzbiet dłoni i nałóż na twarz gąbeczką. Alternatywnie możesz nałożyć produkt bezpośrednio na twarz za pomocą aplikatora lub pędzla do korektora, a następnie rozprowadzić go gąbeczką. Następnie nałóż podkład, który pasuje do Twojego odcienia skóry.

Naturalne składniki

dla młodzieńczej, promiennej skóry