Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Nakładanie podkładu: krok po kroku

Idealny fundament

Marzysz o promiennej cerze, która pomimo użycia podkładu nie ma efektu maski? To proste: gdy odcień i tekstura są dokładnie dopasowane do Twojego rodzaju skóry, podkład może prawie z nią zlewać. Pokażemy Ci, jak znaleźć idealny produkt i jak krok po kroku nakładać go odpowiednimi narzędziami.

Krótko i na temat: najważniejsze informacje na temat nakładania podkładu

  • Podkład stanowi fundament Twojego makijażu.
  • Może wyrównać nierówności cery i sprawić, że skóra będzie promienna.
  • Istnieje wiele różnych tekstur: od lekkiego podkładu płynnego po praktyczny podkład w sztyfcie. Wybór odpowiedniego produktu zależy od rodzaju Twojej skóry.
  • Aby znaleźć swój odcień, podkład powinnaś przetestować w świetle dziennym na twarzy.
  • Do nakładania podkładu można używać pędzli, gąbek, blenderów lub palców.
  • Doskonałe przygotowanie do nałożenia podkładu obejmuje oczyszczanie, codzienną pielęgnację z filtrem UV i używanie bazy.
  • Najlepiej nanosić korektor dopiero po tym i utrwalać podkład sypkim pudrem lub sprayem utrwalającym.

Nanoszenie podkładu: klucz do doskonałego makijażu

"Wow,Twoja skóra wygląda świetnie – i to bez makijażu!" Jeśli często słyszysz to zdanie – mimo że nałożyłaś podkład, oznacza to, że wszystko zrobiłaś prawidłowo. Doskonały podkład to taki, który nie jest widoczny.

Stanowi bazę Twojego makijażu. Może ukryć zaczerwienienia, niedoskonałości lub przebarwienia, albo po prostu nadać Twojej cerze delikatny blask. Nowa generacja podkładów potrafi nawet więcej niż tylko kryć i wyrównywać: tzw. podkłady hybrydowe często zawierają cenne składniki pielęgnacyjne, które mogą działać ujędrniająco lub nawilżająco.

Jeśli podkład jest idealnie dopasowany do Twojego typu skóry i odcienia, może zlewać się z Twoją skórą, nie rzucając się w oczy. Jeśli jednak jest zbyt suchy lub jego odcień jest zbyt ciemny dla Twojej skóry, efekt może szybko wyglądać jak maska. Zbyt duża ilość produktu lub niewystarczająco rozblendowane krawędzie w okolicach linii żuchwy mogą zdradzić, że produkt został nałożony nieprawidłowo.

W skrócie: prawidłowo nałożony podkład może sprawić, że twoja cera wygląda piękniej.

Przewodnik po teksturach: dostępne rodzaje podkładów

Wybór podkładów jest ogromny. Aby nie próbować przypadkowo licznych podkładów do makijażu, warto dostosować teksturę do swojego typu skóry.

Zwróć uwagę także na porę roku i nie używaj przez cały rok tego samego podkładu: latem możliwe, że wystarczy lekki fluid, podczas gdy skóra zimą może potrzebować bardziej bogatej tekstury. Wielu producentów oferuje ten sam podkład w różnych odsłonach.

Poniżej znajdziesz przegląd różnych rodzajów podkładów i informacje, do jakiego typu skóry są odpowiednie.

  • Podkład w kompakcie

    Nazywany także podkładem pudrowym, ponieważ jest to faktycznie sprasowany puder. Puder jest zazwyczaj mineralny, bezzapachowy i niekomedogenny, co sprawia, że doskonale nadaje się do podkładu na tłustą skórę. Możesz nim malować nawet skórę z niedoskonałościami, nie zatykając porów. Praktyczne pudełko świetnie mieści się w torebce: jeśli pod koniec dnia na strefie T pojawi się nadmiar blasku, zawsze możesz go przyćmić tym podkładem.

    Odpowiedni dla:
    normalna skóra, tłusta skóra, skóra mieszana, skóra z niedoskonałościami.
  • Podkład w kremie/pudrze

    Jego konsystencja jest raczej gęsta i znajduje się również w pudełku lub małym pojemniku. Zawartość oleju jest wyższa niż w przypadku podkładu w formie kompaktu: podkład w konsystencji kremu początkowo ma kremową konsystencję, ale podczas nakładania zamienia się w aksamitną teksturę pudru. Może nadać cerze matowe wykończenie i skutecznie ukryć małe niedoskonałości.

    Odpowiedni dla:
    normalna skóra, skóra mieszana.
  • Podkład płynny

    Uważany za najlżejszą odmianę podkładów. Niektóre z nich mogą sprawiać wrażenie lekkości jak fluid. W zależności od potrzeb możesz wybrać podkład płynny o większym lub mniejszym stopniu krycia. Ponieważ płynna tekstura może pozostawić lekki połysk, bardziej nadaje się dla suchych typów skóry. Dla skóry tłustej może ona jednak zbędnie wzmacniać połysk. Odpowiedni dla: normalna skóra, sucha skóra, skóra mieszana.
  • Podkład kamuflujący

    To jednoznacznie podkład o największym stopniu krycia – za pomocą makijażu kamuflażowego można skutecznie ukryć przebarwienia skóry, blizny lub zaczerwienienia. Ze względu na wysoką pigmentację nie powinno się go stosować codziennie. Może ono zatkać pory.

    Odpowiedni dla: skóra z przebarwieniami, bliznami lub silnymi pigmentacjami.
  • Podkład z poduszką

    W Azji podkład w formie poduszki od dawna jest uznawany za podstawowy element makijażu, podczas gdy w naszym kraju mało kto go zna. Jednak jest bardzo praktyczny: podkład w formie poduszki to gąbka nasączona płynnym podkładem. Aby nałożyć podkład, musisz nacisnąć na poduszkę za pomocą dołączonej gąbki, aby pobierać kolor. Wariant poduszki to praktyczna forma podkładu płynnego do noszenia w podróży. Również ten może pozostawić błyszczące wykończenie i dlatego jest mniej odpowiedni dla skóry tłustej.

    Odpowiedni dla:
    normalna skóra, sucha skóra, skóra mieszana.
  • Podkład w musie

    Tak lekka i puszysta, jak się wydaje tekstura musu, tak również jej stopień krycia jest raczej lekki. Jeśli twój naskórek jest naturalnie czysty i nieskazitelny, podkład musu może być dla ciebie odpowiedni. Niestety nie może ona skutecznie ukryć niedoskonałości i małych niedoskonałości.

    Odpowiedni dla:
    Normalna skóra, sucha skóra, skóra mieszana.
  • Podkład kremowy

    Podkład kremowy jest gęstszy niż podkład płynny i ma wyższy stopień krycia. Może wyrównać nierówności cery, ukryć zaczerwienienia, przebarwienia i niedoskonałości. Do tej kategorii zaliczają się także kremy BB i CC, które mogą jednocześnie pielęgnować skórę i wspierać ochronę przed promieniowaniem UV.

    Odpowiedni dla:
    normalna skóra, sucha skóra, skóra mieszana, tłusta skóra.
  • Podkład w sztyfcie

    Nie ma bardziej praktycznego rozwiązania – podkład w formie sztyftu jest również świetny w podróży lub gdy potrzebujesz szybko się pomalować. Możesz użyć sztyftu także punktowo, na przykład do zakrywania pojedynczych zaczerwienień lub niedoskonałości.

    Odpowiedni dla:
    wszystkie rodzaje skóry.

Porada: Jeśli cierpisz na bardzo tłustą skórę, zwróć uwagę na oznaczenie „matujący” na opakowaniu podkładu. Ponieważ niektóre płynne lub kremowe formulacje również zawierają specjalne składniki, które absorbują olej, co może zapobiec nieestetycznemu połyskowi. Na przykład składniki takie jak perlit, kaolin czy talk mogą skutecznie matować.

Jak znaleźć swój odcień

Aby znaleźć odpowiedni odcień dla twojej skóry, powinieneś naprawdę przetestować podkład na skórze, i to w świetle dziennym. Sztuczne światło może zniekształcić kolor wizualnie. Do testu nałóż trochę podkładu między brodą a szyją – tutaj dobrze widać, czy kolor ładnie zlewa się z twoją skórą czy wygląda nienaturalnie. W razie wątpliwości zawsze wybieraj jaśniejszy odcień i raczej z żółtawym tonem.

Porada: Zawsze testuj trzy różne odcienie, aby szybko poczuć, który jest właściwy. Żaden z nich nie pasuje? W przypadku płynnych podkładów możesz śmiało kupić dwa odcienie i wymieszać je na grzbiecie dłoni przed nałożeniem. Mieszaj tekstury tylko wtedy, gdy to jest ten sam produkt od tego samego producenta.

Pędzle, gąbki i inne narzędzia do podkładu

Znalazłaś swój podkład, ale zastanawiasz się, czym go najlepiej nałożyć? Wybór narzędzi jest duży. To, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy od tekstury Twojego podkładu. Poza Twoimi preferencjami: ważne jest, abyś dobrze radziła sobie z obsługą danego narzędzia i bez problemów pracowała z nim.

Oto dostępne akcesoria do nakładania podkładu:

  • Pędzel
    Do aplikacji kremowego lub płynnego podkładu masz do wyboru trzy rodzaje pędzli. Dostępne są pędzle zarówno z syntetycznymi, jak i włoskami zwierzęcymi. Płaski pędzel do podkładu: Klasyczny ma płaski lub okrągły kształt i jest gęsto upięty. Zazwyczaj jest dwukolorowy, z ciemniejszymi końcówkami. Za pomocą tego pędzla rozprowadzasz płynny lub kremowy podkład małymi ruchami od środka twarzy na zewnątrz, rozcierając jego krawędzie.
  • Pędzel kabuki:
    Kompaktowy pędzel z Japonii ma krótką rączkę i zaokrąglony kształt. Jego włosy są gęsto upięte, a jego "powierzchnia robocza" jest raczej szeroka. Za pomocą pędzla kabuki możesz doskonale nakładać pudrowe tekstury - zarówno sypkie, jak i sprasowane. Ze względu na swoją kompaktową formę możesz go również używać do aplikacji i rozcierania płynnych podkładów.
  • Pędzel do aplikacji punktowej:
    Ten delikatny pędzel składa się z mieszanki krótkich i długich włosów i może bez smug nakładać i rozcierać płynne i kremowe podkłady.
  • Gąbki
    Do kompaktowego podkładu i podkładu w formie kremu w większości przypadków dołączona jest płaska gąbka w formie podkładki, ale można ją również kupić osobno. Do podkładów płynnych, kremowych i kamuflażowych idealne są gąbki w kształcie klina. Delikatnie przykładaj podkład makijażowy za pomocą gąbek od środka twarzy na zewnątrz i dobrze rozcieraj krawędzie, zwłaszcza na żuchwie.
  • Blender
    Blender to gąbka w kształcie kropli lub jaja. Dostępny jest w wielu jaskrawych kolorach. Jego zaletą jest to, że dobrze leży w dłoni, a jego końcówką można łatwo dotrzeć do skrzydeł nosa lub kącików oczu. Ponadto idealnie nadaje się do nakładania płynnych i kremowych podkładów warstwami - w zależności od tego, ile chcesz nałożyć. Przed pierwszym użyciem warto go całkowicie zwilżyć i mocno wycisnąć. Dzięki temu blender nie pochłonie zbyt dużo podkładu, a efekt może być równomierny. Pracuj z blenderem, delikatnie przykładając od środka twarzy na zewnątrz.
  • Palce
    Bez dodatkowych narzędzi można nakładać kremowy i płynny podkład za pomocą opuszków palców. Dzięki ciepłocie ciała tekstura ma się rozgrzać i lepiej stapiać się z Twoją skórą. Niezależnie od tego, czy krążkujesz, delikatnie klepiesz czy łagodnie rozprowadzasz - tutaj nie ma żadnych zasad aplikacji. Wypróbuj, która metoda sprawdza się dla Ciebie najlepiej.

Porada: co tydzień czyść narzędzia łagodnym szamponem lub specjalnym środkiem do czyszczenia pędzli i gąbek. Jeśli w nich gromadzi się zbyt wiele resztek makijażu i brudu, może to stać się idealnym środowiskiem dla drobnoustrojów. Szczególnie jeśli masz skórę trądzikową, zwracaj uwagę na higienę. Gąbki powinny być wymieniane co trzy do sześciu miesięcy.

Idealne przygotowanie do nakładania podkładu

Aby Twój podkład utrzymał się przez cały dzień, przygotowanie skóry jest równie ważne jak jego nakładanie. Składa się ono z trzech kroków:

1. Oczyszczanie

Aby podkład jeszcze bardziej podkreślał Twoją cerę, zawsze powinieneś najpierw oczyścić skórę. Użyj do tego produktu do oczyszczania, który odpowiada Twojemu rodzajowi skóry i nie wysusza jej zbyt bardzo. Skóra powinna po oczyszczeniu być świeża, ale nie powinna napinać się. Jeśli chcesz, możesz również użyć wody różanej. Może ona idealnie przygotować Twoją cerę do kolejnej pielęgnacji i dostarczyć jej nawilżenie.

2. Pielęgnacja

Teraz czas na Twój krem na dzień. Jako baza pod podkład idealnie nadzą się produkty pielęgnacyjne z kwasem hialuronowym. Mogą one wypełnić drobne linie i sprawić, że skóra wygląda bardziej jędrna. A co jeżeli Twoje ulubione kremy na dzień nie zawierają kwasu hialuronowego? Wtedy możesz użyć serum właśnie z tym składnikiem. I nie zapomnij o nałożeniu kremu pod oczy. Może on złagodzić drobne linie suchości wokół oczu, gdzie zazwyczaj osadza się korektor.

Przy pielęgnacji dziennego kremu zwracaj uwagę również na wysoki filtr UV. Ponieważ nawet jeśli podkłady zawierają filtr UV, zawsze jest on niewystarczający. Twój krem powinien mieć przynajmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50. Dzięki temu możesz skutecznie chronić się przed przedwczesnym starzeniem skóry spowodowanym promieniowaniem UV.

3. Nakładanie bazy

Teraz przyszedł czas na Twoje "pre-makijażowe" działanie: Baza. Może ona zadbać o doskonałą bazę podkładu, zmniejszając optycznie powiększone pory i wypełniając drobne linie. Ponadto ma przedłużać trwałość Twojego podkładu i matować cerę. Jeśli używasz bazy z drobnymi cząstkami świecącymi, może wzmacniać blask Twojego podkładu.

Porada: po nałożeniu pielęgnacji i bazy zawsze odczekaj kilka minut, aż tekstury się wchłoną. Jeśli jesteś zbyt pochopny, podczas nakładania podkładu mogą pojawić się drobne kruszynki makijażu.

Krok po kroku: jak prawidłowo nakładać podkład

Po odpowiednim przygotowaniu skóry i znalezieniu idealnego podkładu możesz zacząć. Nasz przewodnik krok po kroku ujawni, jak prawidłowo nakładać podkład.

1. Wykorzystaj światło dzienne

Wybierz miejsce przy oknie. Światło dzienne powinno padać na twoją twarz z przodu i dobrze oświetlać wszystkie obszary. Dzięki temu później zobaczysz, czy podkład został starannie rozcierany także na krawędziach.

2. Nakładaj podkład

Jeśli używasz podkładu płynnego lub kremowego, nałóż trochę na grzbiet dłoni i zanurz w nim pędzel lub gąbkę. Tutaj świetnie sprawdzi się również mieszanie dwóch odcieni (tego samego produktu!). Zacznij od nosa, używając małej ilości koloru, i poruszaj się powoli na zewnątrz. Podczas rozprowadzania tekstury pędzlem, używaj gąbki i blendera tylko do delikatnego tupania. Jeśli używasz palców, możesz najpierw krótko podgrzać podkład między dłońmi, a następnie wmasować go małymi, gładkimi ruchami. Możesz także spróbować ruchów kolistych, podobnych do nakładania pielęgnacji, lub delikatnie stukać podkład.

3. Rozetrzyj krawędzie

Upewnij się, że podkład jest dokładnie rozcierany przy linii włosów, uszach i żuchwie. Jeśli masz wątpliwości, lepiej nałóż kolor jeszcze trochę pod brodę niż stworzyć ostry kształt na kościach żuchwy.

4. Pracuj warstwowo

Efekt ciągle nie jest wystarczająco kryjący? Wprowadź drugą warstwę podkładu (zawsze jest miejsce na poprawki). Zwłaszcza z blenderem można doskonale budować warstwy makijażu lub miejscowo poprawiać. Ale uwaga: za dużo podkładu może zabrać Twojej skórze naturalne świetlistość - tutaj ważne jest znalezienie odpowiedniej ilości. Jeśli nałożysz za dużo, możesz to poprawić: delikatnie stuknij czystą gąbką lub blenderem nadmiar produktu, aby go usunąć.

5. Nałóż korektor

Jeśli nakładasz korektor po podkładzie, możesz zapobiec jego nadmiernemu użyciu. Ponieważ najprawdopodobniej już zakryłeś wszelkie zaczerwienienia i inne nierówności. Wybierz korektor o jeden lub dwa odcienie jaśniejszy niż podkład i przykryj nim tylko ciemne cienie pod oczami i drobne nierówności, które Cię denerwują. Za pomocą końcówki spłaszczonego blendra w kształcie kropli lub pędzla do korektora dobrze wszystko rozetrzyj.

6. Utrwalenie

Aby podkład nie zniknął z Twojej twarzy zbyt wcześnie lub nie zaczął się błyszczeć, możesz zastosować trochę sypkiego pudru lub specjalnego sprayu do utrwalenia makijażu. W przypadku sprayu zwróć uwagę, aby trzymać go około 20 centymetrów od twarzy.

Inne tematy dotyczące makijażu

Makijaż dla początkujących

Strobing - jak nakładać rozświetlacz?

Rozświetlacz podkreśla lśniące rysy twarzy i nadaje iluzji dobrze nawilżonej skóry. Poradzimy, gdzie najlepiej umieścić produkt i jak znaleźć swój ulubiony.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Makijaż dla początkujących

Tuszowanie rzęs

Aby Twoje spojrzenie wyglądało doskonale, podczas nakładania tuszu do rzęs, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Damy Ci wskazówki, jak uzyskać rzęsy szczególnie zakręcone, długie i pełne objętości.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Makijaż dla początkujących

Malowanie oczu cieniami

Sypkie, kremowe czy może w sztyfcie? Cienie do powiek występują w niezliczonych formach i kolorach. Jak je najlepiej nakładać, pokażemy Ci tutaj.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ