Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy nie jest substancją nieznaną dla organizmu człowieka, między innymi wchodzi w skład zdrowej flory skóry. Produkty pielęgnacyjne o stężeniu kwasu mlekowego do 10% zaliczane są najczęściej do peelingów chemicznych do zabiegów domowych. Dowiedz się tutaj, jak peelingi z kwasem mlekowym zwiększają nawilżenie skóry i zapewniają zdrowy blask.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Fakty o kwasie mlekowym:

  • Nazwa składnika (INCI): Lactic Acid
  • Działanie: keratolityczne, nawilżające, wspomagające skórę
  • Zalecane użycie: szczególnie w kontekście peelingów
  • Rodzaje skóry: odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, ale szczególnie dla skóry suchej i wrażliwej

Kwas mlekowy - podstawy

Kwas mlekowy to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli alfa-hydroksykwasów (AHA). Na początku brzmi to jak świeżo po wyjściu z laboratorium chemicznego. W rzeczywistości jednak kwas mlekowy jest substancją endogenną wytwarzaną w ilości do 120 g dziennie. Występuje on głównie w mięśniach, krwi, narządach, ale także skórze. W okolicy skóry kwas mlekowy zapewnia prawidłowe pH flory skóry (pH 5-5,5). Jest to ważne dla zachowania kwaśnego płaszcza ochronnego. Jeśli jest zaburzona, skóra cierpi: wydaje się sucha i odwodniona, reaguje wrażliwie i jest pożywką dla bakterii obcych skórze. Ta ostatnia nierzadko jest przyczyną niedoskonałości skóry, ponieważ pryszcze i trądzik są również wywoływane przez tego typu bakterie.

Działanie kwasu mlekowego na skórę

Kwas mlekowy jest jednym z naturalnych czynników nawilżających skórę. Jako taki, kwas mlekowy jest raczej małą, kochającą wodę cząsteczką. Oznacza to, że woda jest aktywnie wiązana i tworzy się tak zwana powłoka hydratu. Odpowiada to za efekt nawilżenia. Ponadto kwas mlekowy jest niezbędny dla nienaruszonego kwaśnego płaszcza ochronnego i zdrowej flory skóry. Ogólnie powierzchnia skóry ma raczej kwaśne pH. Tworzy to środowisko, w którym rozwijają się własne bakterie skóry. W przeciwieństwie do tego środowisko to hamuje wzrost bakterii i mikroorganizmów, które są obce dla skóry.

Działanie nawilżające, a także pozytywny wpływ na fizjologiczną florę ujawniają się już przy niewielkich stężeniach. Wyższe stężenia kwasu mlekowego mają działanie keratolityczne. Oznacza to nic innego, jak rozluźnienie połączeń między zrogowociałymi komórkami najwyższej warstwy skóry. Stosuje się to przy tak zwanych powierzchownych peelingach chemicznych, ponieważ pomaga to skórze szybciej uwolnić się, a przede wszystkim delikatnie od komórek skóry, które nie są już potrzebne. Skóra wydaje się mniej blada, a substancje pielęgnacyjne można lepiej wykorzystać. Badania z zakresu dermatologii łączą również peelingi kwasem mlekowym z poprawą struktury i elastyczności skóry. Jednym z powodów tego jest stymulacja tworzenia kolagenu.

Kwas mlekowy w produktach do pielęgnacji skóry

Kwas mlekowy znajduje się w produktach do pielęgnacji skóry jako środek wspomagający ustalenie właściwej wartości pH odpowiedniego preparatu lub jako towarzysząca substancja nawilżająca. Do tego wystarczą nawet niskie stężenia.

Znacznie bardziej interesujące jest zastosowanie wyższych stężeń kwasu mlekowego. Podczas gdy stężenia powyżej 10% są dostępne tylko w profesjonalnych rękach (peelingi dermatologiczno-kosmetyczne), do zabiegów domowych nadają się stężenia do 10%. Regularne i prawidłowe stosowanie peelingów z kwasem mlekowym jest w zasadzie odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, ale szczególnie dla skóry suchej, zanieczyszczonej lub wrażliwej.

Typowe peelingi z kwasem mlekowym są zwykle wodniste lub w postaci emulsji. Powinny mieć kwaśne pH, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać wystarczającą ilość aktywnego kwasu mlekowego. Niektórzy czują pokusę, aby rozcieńczyć peelingi chemiczne, na przykład w celu poprawy tolerancji. Jednak peelingów z kwasem mlekowym nigdy nie należy rozcieńczać wodą, tonikami, serum ani w żaden inny sposób, gdyż wpływa to na pH preparatu, a tym samym skuteczność działania kwasu mlekowego. Jeśli po aplikacji wystąpi podrażnienie, takie jak zaczerwienienie lub pieczenie, nie oznacza to, że peeling działa, ale że w ten sposób nie jest odpowiedni dla skóry. Ważne jest, aby przeanalizować stan swojej skóry i znaleźć odpowiednie stężenie kwasu mlekowego, które będzie tolerowane bez podrażnień.

FAQ Kwas mlekowy

Czy kwas mlekowy jest odpowiedni również dla skóry wrażliwej?

Zaletą jest tolerancja, dzięki czemu nawet wrażliwa lub zapalna skóra zwykle dobrze toleruje kwas mlekowy. Powodem tego jest z jednej strony fakt, że kwas mlekowy jest uznawany za naturalnie występujący w organizmie, az drugiej strony, jego podstawowa struktura odgrywa znaczącą rolę. Cząsteczka kwasu mlekowego jest nieco większa w porównaniu z kwasem glikolowym - również złuszczającym alfa-hydroksykwasem. W efekcie kwas mlekowy wnika w skórę stosunkowo wolno, co oznacza, że ​​efekt jest mniej bezpośredni i bardziej opóźniony.

Czy kwas mlekowy działa przeciw zanieczyszczeniom?

Kwas mlekowy działa zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na zanieczyszczenia. Bezpośredni efekt polega na tym, że kwas mlekowy może usuwać martwe komórki naskórka, co z kolei często może być przyczyną stanu zapalnego i zanieczyszczeń. Kwas mlekowy działa pośrednio w związku ze stabilizacją kwaśnego płaszcza ochronnego. Jeśli to jest nienaruszony, fizjologiczna wartość pH skóry jest również prawidłowa, co pozwala na rozkwit własnej flory bakteryjnej skóry, ale nie jest odpowiednią pożywką dla bakterii, które są obce dla skóry i powodują pryszcze, a tym samym hamują wzrost.

Jak używać peeling z kwasem mlekowym?

Osoby, które nie miały jeszcze doświadczenia z peelingami chemicznymi, uznają kwas mlekowy za dobrze tolerowany „podstawowy kwas”. Na początku aplikacja nie powinna odbywać się częściej niż raz w tygodniu, chociaż oczywiście zależy to również od stosowanego stężenia. Z biegiem czasu i przy dobrej tolerancji, odpowiednie produkty mogą być również używane częściej, zgodnie z wymaganiami. Aplikacja peelingu z kwasem mlekowym jest bardzo łatwa i najlepiej wykonywać ją w ramach wieczornej rutyny po oczyszczeniu. Ponieważ peelingi z kwasem mlekowym są często płynne, najłatwiej jest nakładać produkt bezpośrednio w dłonie, a następnie rozprowadzać bezpośrednio na twarzy. Nawet jeśli w zasadzie nie jest potrzebny czas oczekiwania po aplikacji, warto wykorzystać ten czas np. na umycie zębów. Następnie nałóż serum i krem ​​nawilżający. Nie zapominaj: osoby stosujące peelingi chemiczne powinny w ciągu dnia nosić filtry przeciwsłoneczne!

Produkty z kwasem mlekowym

Flüssige Peelings mit Milchsäure

Diese chemischen Peelings sind äußerst praktisch in der Anwendung. Sie werden einfach wie ein Serum aufgetragen und müssen nicht extra abgewaschen werden.

Flüssige Peelings mit Milchsäure

Diese chemischen Peelings sind äußerst praktisch in der Anwendung. Sie werden einfach wie ein Serum aufgetragen und müssen nicht extra abgewaschen werden.

Maseczki peelingujące z kwasem mlekowym

Pozostaw na skórze pare minut, a następnie połóż ulubiony krem lub serum.

Maseczki peelingujące z kwasem mlekowym

Pozostaw na skórze pare minut, a następnie połóż ulubiony krem lub serum.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Jeśli rozumiesz, jak działają składniki kosmetyków, robisz pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!

Bibliografia

Zakopoulou, Kontochristopoulos, Superficial chemical peels.
J Cosmet Dermatol. 2006 Sep;5(3):246-53.

Smith, W.P., Epidermal and dermal effects of topical lactic acid.
J Am Acad Dermatol 1996 Sep;35(3 Pt 1):388-91.