Darmowa dostawa od 149zł lub przy zakupie produktów Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w ciągu 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹
Pielęgnacja skóry

Olej migdałowy

Olej migdałowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, nawet dla wrażliwej skóry dziecka. Pomimo iż nie należy on do egzotycznych olejków, warto jednak rzucić okiem jak może on pozytywnie wpłynąć na Twoją skórę!

Właściwości oleju migdałowego

Olej migdałowy (INCI: Prunus Amygdalus Dulcis Oil) pozyskiwany jest z ziaren słodkich migdałów. Ten jasnożółty olej ma słodki zapach i jest jednym z uniwersalnych olejków do pielęgnacji skóry. Produkcja odbywa się poprzez delikatne tłoczenie na zimno lub podgrzewanie migdałów. Zawsze preferowane są oleje tłoczone na zimno. Chociaż są one zwykle droższe, proces ten pozwala zachować cenne składniki w znacznie wyższym stężeniu.

Olejek migdałowy składa się głównie z jednonienasyconego kwasu oleinowego (ok. 60-70%) oraz dwunienasyconego kwasu linolowego (do 20%). Oznacza to, że zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest stosunkowo wysoka, co sprawia, że ​​olej jest podatny na utlenianie. Dlatego należy go zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.

Wartościowe składniki

  • Kwas oleinowy: jednonienasycony kwas tłuszczowy ma pozytywny wpływ na wchłanianie i sprawia, że ​​skóra jest miękka. Ogólnie jednak kwas oleinowy ma tendencję do destabilizującego wpływu na barierę skórną, co niekoniecznie musi być negatywne. Sprzyja to wchłanianiu innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego kwas oleinowy jest również znany jako „ulepszacz”.
  • Kwas linolowy: potrójnie nienasycony kwas tłuszczowy omega-6, który jest również niezbędny dla organizmu człowieka. Jest częścią kolejnej grupy ważnych lipidów błonowych (ceramidów) i dlatego ma kluczowe znaczenie dla nienaruszonej bariery skórnej. Olejek migdałowy zawiera do 20% kwasu linolowego.
  • Witamina E: jest ważnym przeciwutleniaczem i chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki powstają na przykład pod wpływem promieni słonecznych i mogą powodować trwałe uszkodzenie struktury skóry, DNA i białek. Witamina E przechwytuje te wolne rodniki i neutralizuje je.

Olejek migdałowy w pielęgnacji skóry

Średnio rozprowadzający się olejek nie wchłania się tak szybko, ale za to głęboko w skórę. Ze względu na wysoką zawartość kwasu oleinowego olej migdałowy działa lekko destabilizująco na barierę ochronną skóry. Ta cecha może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Zaletą jest to, że ze względu na te właściwości olej migdałowy często można znaleźć jako uzupełnienie produktów do pielęgnacji skóry, aby ułatwić przenikanie innych składników do skóry. Jednak w otwartych, objętych stanem zapalnym obszarach skóry lub w ostrym neurodermicie, właściwość „wulepszacza” powoduje dodatkową destabilizację bariery skórnej.

Podsumowując, olej migdałowy można opisać jako stały olej bazowy, który jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry z wyjątkiem chorób skóry z mocno zniszczoną barierą skórną. Z tego względu, że nie zatyka porów, można go również stosować do cery tłustej.

FAQ Olej migdałowy

Olejek migdałowy jako ochrona przeciwsłoneczna?

Uważa się, że niektóre oleje roślinne są odpowiednie jako alternatywa dla zwykłych produktów przeciwsłonecznych. Szczególnie w dziedzinie kosmetyków naturalnych istnieje nadzieja na ochronę przed promieniowaniem UV, która nie wymaga stosowania fizycznych ani organicznych filtrów przeciwsłonecznych. Nawet jeśli niektóre oleje mają generalnie SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) 3-4 w warunkach laboratoryjnych, w praktyce nie zapewnia to wystarczającej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Chociaż olej migdałowy znajduje się w niektórych produktach przeciwsłonecznych, zawsze należy je uzupełniać, dodając organiczne filtry UV, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Olejek migdałowy w produktach do pielęgnacji skóry - czy to ma sens?

Olejek migdałowy nadaje kremom, balsamom i emulsjom miękką, odżywczą i elastyczną konsystencję. Sprzyja również wnikaniu w skórę innych substancji pielęgnacyjnych. Jeśli więc nie radzisz sobie z czystym olejkiem migdałowym, odpowiednią alternatywę znajdziesz w produktach z olejkiem migdałowym.

Czy można używać olejku migdałowego do demakijażu?

Olejek migdałowy nadaje się jako łagodny środek myjący do demakijażu i tuszu do rzęs. W tym celu kilka kropel olejku wmasuj w twarz, a następnie spłucz letnią wodą. Z tego względu, że ta metoda czyszczenia działa bez emulgatora - pośrednika między fazą rozpuszczalną w wodzie i tłuszczu - skuteczność czyszczenia może nie być tak dokładna. W razie potrzeby po prostu dodaj drugi etap czyszczenia.

Produkty z olejem migdałowym

Kremy z olejem migdałowym

Kremy z dodatkiem oleju migdałowego zawierają dodatkowy, bogaty składnik odżywczy.

Kremy z olejem migdałowym

Kremy z dodatkiem oleju migdałowego zawierają dodatkowy, bogaty składnik odżywczy.

Kremy do rąk z olejem migdałowym

Kremy do rąk z olejkiem migdałowym sprawiają, że suche dłonie znów stają się aksamitnie miękkie.

Kremy do rąk z olejem migdałowym

Kremy do rąk z olejkiem migdałowym sprawiają, że suche dłonie znów stają się aksamitnie miękkie.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Jeśli rozumiesz, jak działają składniki kosmetyków, robisz pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!